تازه های سایت

پربیننده ها

کد مطلب: 33517
19. آبان 1396 - 0:25
وجود سراب‌های متعدد در نهاوند و آب و هوای مناسب و طبیعت بکر، جاذبه‌‌های گردشگری بی‌نظیری را برای این شهرستان به وجود آورده است اما متأسفانه از این ظرفیت‌های خدادادی آن‌طور که باید برای جذب گردشگر و به تبع آن رونق اقتصادی شهرستان استفاده نشده است.

به گزارش پایگاه خبری گرو به نقل از تسنیم، شهرستان نهاوند به عنوان شهر سراب‌ها دارای دوازده سراب است که این سراب‌ها شامل سراب گیان، سراب گاماسیاب، سراب فارسبان، کنگاور کهنه، گنبد کبود، تازناب، ورازانه، باروداب و غیره است.

سراب گیان با آبدهی متوسط سالانه در حدود هزار و 300 لیتر در ثانیه و سراب گاماسیاب با متوسط آب‌دهی سالیانه 2.125 میلیون متر مکعب به عنوان مهمترین سراب‌های این شهرستان محسوب می‌شوند.که می توان با استفاده درست و بهینه از ظرفیت‌های این سراب‌ها و با سرمایه‌گذاری و ایجاد زیرساخت‌های مناسب گردشگری در این سراب‌ها باعث جذب گردشگر در شهرستان و به تبع آن رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در شهرستان شد.

اما متأسفانه این ظرفیت مهم در شهرستان آن‌طور که باید مورد توجه قرار نگرفته است و طی چند سال اخیر فقط زیرساخت‌های گردشگری محدودی در این سراب‌ها ایجاد شده است و سرمایه‌گذاری در این سراب‌ها صورت نگرفته است به نحوی که گویا این ظرفیت‌های مهم به حال خود رها شده‌اند.

زیرساخت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در سراب‌های نهاوند ایجاد نشده است

فرماندار نهاوند گفت: با توجه به امکانات و ظرفیت‌هایی که خدادادی که در شهرستان نهاوند در زمینه سراب‌ها دارد باید زیرساخت‌های مناسب در این سراب‌ها را فراهم می‌کردیم که متأسفانه این کار انجام نشده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از نهاوند کریم حمیدوند در جلسه هم‌اندیشی برگزاری همایش گردشگری در شهرستان نهاوند که ظهر امروز در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: در سراب گیان و گاماسیاب تا دو سال گذشته هیچ زیرساختی ایجاد نشده بود.

وی تصریح کرد: سراب گیان و سراب گاماسیاب به عنوان مهمترین سراب‌های شهرستان نهاوند با دبی آب فراوانی که حتی در کم بارش‌ترین سال‌ها نیز دارند، اما هیچ گونه امکان سرمایه‌گذاری در این سراب‌ها فراهم نشده است.

حمیدوند افزود: در سال 71 استاندار وقف همدان دستور داده اند که در منطقه سراب گاماسیاب جنگل‌کاری شود و اکنون این سراب به عنوان یک محل امن و زیبا برای بازدید گردشگران مورد بازدید قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: خوشبختانه دو سال گذشته نیز استاندار همدان دستور ساماندهی این دو سراب را دادند که با تلاش‌های ایشان و سایر مسولان شهرستان زیرساخت‌هایی از جمله نصب سکو، احداث سرویس‌های  بهداشتی، تامین روشنایی و غیره صورت گرفت.

فرماندار نهاوند بیان کرد: ما باید برای سرمایه‌گذاری در این سراب‌ها به دنبال جذب سرمایه‌گذار قوی باشیم زیرا ما برای ایجاد امکانات رفاهی در این سراب‌ها و ایجاد اشتغال در شهرستان تعهداتی داریم که باید با جذب سرمایه‌گذار این شرایط را در شهرستان فراهم کنیم.

سراب‌های نهاوند متولی ندارند

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این جلسه گفت: سراب‌های نهاوند متولی ندارند و این سراب‌ها به حال خود رها شده‌اند که بخشی از این مشکل به اداراه کل منابع طبیعی استان و اداره منابع طبیعی شهرستان مربوط می‌شود.

حسن بهرام‌نیا اظهار داشت:  نهاوند شهر سراب‌ها است و موقیعت مکانی که  این شهرستان را محل عبور به چندیدن استان قرار داده است که با توجه به این موقیت‌های شهرستان، سراب‌های ما نباید به حال خود رها شوند و باید هرچه سریعتر این مشکل با همکاری اداره کل منابع طبیعی استان و اداره منابع طبیعی شهرستان حل شود.

وی تصریح کرد: ما در شهرستان نهاوند ظرفیت‌های گردشگری بی‌بدیلی داریم که متأسفانه از این ظرفیت‌های بالقوه استفاده نشده است و ما ‌باید تلاش کنیم که از این ظرفیت‌ها در راستای شکوفایی اقتصادی، ایجاد اشتغال، ایجاد نشاط اجتماعی، ارتقای سطح زندگی مردم شهرستان و غیره نهایت استفاده را ببریم.

بهرام‌نیا افزود: زیرساخت‌هایی در شهرستان ایجاد شده است که از جمله این زیرساخت‌ها می‌توان به آغاز مجدد پروژه ساخت سد گرین، چهار بانده کردن جاده‌‌های شهرستان، احیای دانشگاه‌های شهرستان و غیره اشاره کرد و ما باید تلاش کنیم که سراب‌های شهرستان را ساماندهی کنیم زیرا در جلسه‌‌ای هم که اخیرا با استاندار همدان داشتیم استاندار نیز از وضیعت سراب‌های نهاوند گله‌مند بودند.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: برای ساماندهی سراب‌های نهاوند باید اداره کل منابع طبیعی استان و اداره منابع طبیعی شهرستان، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سایر دستگاه ها به صورت انقلابی ورود پیدا کنند تا این سراب‌ها را هرچه سریعتر ساماندهی کنیم و با حل این مشکلات زیر ساخت‌های مناسب را برای توسعه گردشگری و سرمایه‌گذاری در این سراب‌ها فراهم کنیم.

سهم گردشگری نهاوند از گردشگری استان یک درصد است

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز در این جلسه گفت: سهم گردشگری شهرستان نهاوند از گردشگری استان یک درصد است که با توجه به زیرساخت‌ها و جاذبه‌های گردشگری که این شهرستان دارد این رقم بسیار کم است و متأسفانه در این زمینه دیر اقدام شده است.

علی‌رضا مالمیر اظهار داشت: شهرستان نهاوند در بعد تاریخی و آثار بسیار کهنی که در سطح کشور در این شهرستان یافت شده و وجود تپه باستانی گیان که مبنای تاریخی محسوب می‌شود و جاذبه‌های فوق‌العاده‌ای که در حوزه سراب‌ها و آب و هوای بکری که دارد می‌تواند سرمایه‌گذاران زیادی را جذب کند.

وی تصریح کرد: تعداد گردشگرانی که از سراب‌های شهرستان بازدید می‌کنند با تعداد گردشگرانی که از غار علیصدر بازدید می‌کنند برابر است و در شهرستان باید تلاش شود که با ارائه خدمات‌دهی بهتر به گردشگران زمینه درآمدزایی را برای شهرستان فراهم کرد تا از نظر اقتصادی نیز باعث شکوفایی شهرستان شود.

مالمیر افزود: دولت علی‌رغم همه محدودیت‌های مالی که دارد ولی امسال منابع عظیمی را در راستای ایجاد اشتغال در روستاها در نظر گرفته است که ما نیز آمادگی داریم که در حوزه صنایع دستی و گردشگری از این فرصت مناسب برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در روستاها و خصوصا شهرهای زیر 25 هزار نفر استفاده کنیم.

وی عنوان کرد: سال گذشته در شهرستان مرمت امام‌زاده بدیع‌الزمان و خانه شهید قدوسی در دست اقدام قرار گرفت و امسال نیز یک میلیارد تومان اعتبار برای زیرساخت‌های سراب‌های شهرستان در نظر گرفته‌ایم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: از محل اعتبارات سال گذشته نیز طرح مطالعه سراب فارسبان را انجام داده‌ایم و طی بازدیدی که از سراب ملوسان انجام می‌دهیم به زودی نیز طرح مطالعه این سراب را آغاز می‌کنیم.

مالمیر اظهار داشت: امسال اعتبارات مصوب شهرستان  در زمینه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهار و نیم برابر شده است و ما قصد داریم با استفاده از این اعتبار در تکمیل زیرساخت‌های گردشگری در شهرستان گام برداریم.

وی تصریح کرد: همدان برای سال 2018 به عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده است و در این سال دو رویداد ارزشمند بین‌المللی پیش رو داریم که مسئولان شهرستان نهاوند باید تلاش کنند که نهاوند سهم و بهره‌ خود را این فرصت مناسب ببرد.

گزارش از فاطمه ظفری

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا