تازه های سایت

کد مطلب: 36029
15. مهر 1397 - 9:18
رئیس اداره دامپزشکی نهاوند از ضبط بیش از ۴ هزار کیلوگرم انواع گوشت قرمز و مرغ در بازرسی از کشتارگاه‌های شهرستان در 6 ماه نخست امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری گرو، حیدر سلگی در گفتگو با خبرنگاران نهاوند گفت: این اداره در راستای بهداشت و امنیت غذایی، پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دام و طیور اقدامات اساسی را در سطح شهرستان انجام داده است تا سلامت همشهریان را تضمین کند.

وی اظهار داشت: در 6 ماه نخست امسال تعداد ۴۲۵۱ بازدید از اماکن عرضه فراورده‌های خام دامی شامل قصابی‌ها، مرغ فروشی‌ها، رستوران‌ها و ... در سطح شهر انجام‌شده است.

رئیس اداره دامپزشکی نهاوند افزود: در این بازرسی‌ها مقدار ۳۲۷۷ کیلوگرم مواد خام دامی فاسد کشف و ضبط شد و ۲۱ نفر متخلف به مراجع قضایی معرفی شدند.

سلگی گفت: همچنین در شش‌ماهه نخست سال جاری مقدار ۴ هزار و ۱۱۵ کیلوگرم انواع گوشت قرمز و سفید در حین بازرسی از کشتارگاه دام سبک و سنگین و کشتارگاه طیور نهاوند ضبط و از چرخه مصرف خارج و معدوم شد.

وی اظهار داشت: واحد مبارزه با بیماری‌های دامی و پیشگیری از بیماری‌های اداره نیز واکسیناسیون بیماری‌های تب مالت گوسفند و بز ۴۵ هزار رأس، تب مالت گوساله و گاو ۳۲۰۰ رأس، آبله گوسفندی و بز ۲۱۱ هزار و ۲۸۵ رأس، تب برفکی گاوی ۹ هزار رأس، گوسفندی ۸۸ هزار و ۴۰۰ رأس، طاعون نشخوارکنندگان کوچک ۷۸ هزار رأس، اکتیمای گوسفند و بز ۴۲ هزار رأس و هاری سگ ۲۲۵ قلاده را در این 6 ماه انجام داده است.

رئیس اداره دامپزشکی نهاوند افزود: همچنین توسط کارشناسان و کارکنان این اداره ۲۵۸۱ رأس دام سنگین و بیش از 18 هزار رأس دام سبک و بیش از ۶۰ هزار مترمربع جایگاه دام در شهرستان نهاوند برای مقابله با بیماری‌های مختلف سم‌پاشی صورت گرفته است.

وی گفت: توسط این اداره در مدت 6 ماه پس از بازرسی‌های مختلف 139 مورد مجوز جوجه ریزی جهت مرغداری‌ها صادرشده است.

سلگی ادامه داد: در واحدهای صنعتی دام سنگین در شهرستان تعداد ۶۳۳ رأس تست بیماری سل و تعداد ۳۸۸ رأس تست بیماری بروسلوز انجام‌گرفته است و کلیه گاوداری‌های دارای پروانه بهداشتی و بهره‌برداری در شش‌ماهه نخست سال یک نوبت تست سل و بروسلوز (تب مالت) انجام‌گرفته است.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در بخش شیلات نهاوند افزود: بازرسی از ۶ میلیون ۵۰۰ هزار لارو ماهی زنده از مزارع و سایت‌های پرورش ماهی و نمونه‌گیری جهت آزمایش‌های ویروسی در هنگام فروش ماهی یا بچه ماهی از اقدامات این اداره در حوزه شیلات بوده است.

رئیس اداره دامپزشکی نهاوند بابیان اینکه تعداد ۲ مزرعه ماهی به علت بیماری "وی اچ اس " معدوم شده‌اند، گفت: مجوز ورود ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تخم ماهی چشم زده تحت نظارت دامپزشکی در مزارع پرورش ماهی شهرستان نهاوند صادرشده است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند