تازه های سایت

کد مطلب: 52592
8. فروردين 1402 - 14:33
نمانیده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بخش خصوصی و تولید داخلی حمایت شود بدون سرمایه‌گذاری خارجی هم تورم مهار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی گرو، علیرضا شهبازی با بیان اینکه مسائل اقتصادی و تولید به یکی از چالش‌های اصلی کشور تبدیل شده است اظهار کرد: این مساله از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری به ویژه طی سال‌های اخیر بوده که خواستار توجه جدی به آن بوده و هستند. 

وی با بیان اینکه متاسفانه آنگونه که باید به تحقق شعارها توجه نشده است افزود: مسئولان در خصوص شعارهای محوری سال به وظایف خود به خوبی عمل نکرده‌اند و بعضا در حد شعار، سخنرانی و درج در سربرگ نامه‌های اداری به آن پرداخته شده در حالی که اگر به این توصیه توجه می‌شد وضع اقتصادی کشور خیلی بهتر بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تورم را ناشی از رکود اقتصادی، کاهش تولید و فرایند عرضه و تقاضا دانست و افزود: اگر با اجرای سیاست‌های اقتصادی بتوانیم تولید را در کشور افزایش دهیم و سرمایه‌گذاران را به تولید تشویق کنیم تورم مهار خواهد شد.

وی حمایت از بخش خصوصی را از عوامل تاثیرگذار بر جریان رشد و رونق تولید عنوان کرد و افزود: حمایت مسئولان از بخش خصوصی می‌تواند بر فضای کسب و کار مساعد تاثیرگذار بوده و در نتیجه به جذب سرمایه‌گذاری، ایجاد اشتغال و رشد تولید منجر شود.

شهبازی اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور را از دیگر راهکارهای رشد تولید و مهار تورم ذکر کرد و با اشاره به اقدامات مجلس در حمایت از تولیدکنندگان گفت: مجلس طی سه سال گذشته جهت‌گیری‌های عملی خوبی در راستای رونق اقتصادی و رشد تولید داشته که از جمله آنها بهبود شرایط کسب و کار، جهش در تولید مسکن، تصویب قانون مالیات بر سرمایه و معافیت‌های مالیاتی برای تولیدکنندگان بوده و از این به بعد نیز هر کمک دیگری در جهت کنترل تورم لازم باشد انجام خواهد داد.

وی در پاسخ به این سوال که برنامه مجلس برای حمایت از تولیدکنندگان چیست؟ اضافه کرد: مجلس با وضع قوانین رفع موانع تولید اقدام خوبی را انجام داده که دولت هم بر اساس این قانون باید تلاش کند موانع را از سر راه سرمایه‌گذاران بردارد تا مجبور نشوند برای دریافت مجوز چندین ماه در رفت و آمد باشند.

شهبازی گفت: دولت باید تلاش بیشتری داشته باشد تا قوانین مجلس و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب را اجرایی کند تا انشاءالله بتواند بر مشکلات فائق آید.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس رونق فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی را چاره مهار تورم بدون حاکم شدن رکود در کشور عنوان کرد و افزود: برای مهار تورم اگر تولید داخلی را رونق دهیم و شرایط لازم را برای آن فراهم کنیم حتی بدون نیاز به سرمایه‌گذار خارجی می‌توانیم اقتصاد را از رکود خارج و تورم را مهار کنیم.

 وی به راهکارهای اعتباربخشی به پول ملی اشاره کرد و گفت: همانگونه که اشاره شد تولید و ایجاد اشتغال مهمترین نکته در رونق اقتصادی است که در چنین شرایطی پول ملی نیز دارای ارزش بیشتری خواهد شد و اعتبار لازم را به دست می‌آورد.

شهبازی گفت: مجلس با ابزار نظارت بر اجرای قوانین بر دستگاه‌ها نظارت کرده و چنانچه کمبودی در انجام وظایف مجریان وجود داشته باشد به آنان تذکر می‌دهد که امیدواریم دولت در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشد و با استفاده از قوانین موجود در جهت رشد تولید، بهبود اشتغال و کنترل تورم گام بردارد.

دیدگاه شما