تازه های سایت

کد مطلب: 51099
11. مهر 1401 - 8:49
سرپرست جهاد کشاورزی نهاوند گفت: با فرارسیدن فصل کشت کلزا، کار کاشت این محصول استراتژیک در بیش از ۵۰۰ هکتار از مزارع شهرستان نهاوند انجام شده است.

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی گرو، علی‌مروت امیری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شهرستان نهاوند قطب اصلی تولید کلزا در استان است که با تولید متوسط سالانه ۲ هزار و ۵۰۰ تن کلزا بیش از ۶۰ تن محصول تولیدی استان را بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه برنامه وزارت جهاد در شرایط کنونی خشکسالی توسعه کشت‌های کم‌آب‌بر است اضافه کرد: دانه روغنی کلزا با مصرف آب بسیار پایین با وجود ۴۵ درصد روغن در دانه آن باعث افزایش ۲۵ درصد تولید محصولات در سال‌های بعدی می‌شود.

سرپرست جهاد کشاورزی نهاوند به مزایای کشت کلزا اشاره کرد و افزود: محصول کلزا علاوه بر اینکه می‌تواند کشور را از واردات دانه‌های روغنی بی‌نیاز کند، باعث افزایش درآمد برای کشاورزان نیز می‌شود که این مساله باعث استقبال کشاورزان از این کشت می‌شود.

وی با بیان اینکه کلزا یکی از محصولات استراتژیک است که توسعه آن می‌تواند از خروج ارز از کشور جلوگیری کند خاصیت سازگاری با محیط، ارزش تناوبی بالا، کنترل علف‌های هرز، استفاده بهینه از رطوبت و بارندگی، مقاوم به سرما، برداشت زودهنگام و در نتیجه آماده شدن زمین برای کشت دوم و داشتن ۴۰ درصد روغن بسیار باکیفیت را از دیگر مزایای توسعه این محصول عنوان کرد.

امیری با اشاره به تدارک بذر مورد نیاز برای کشت کلزا گفت: خوشبختانه تدابیر لازم در این زمینه به عمل آمده و کمبودی برای تامین بذر و سایر نهاده‌های مورد نیاز کلزاکاران در سطح شهرستان وجود ندارد.

وی در پایان گفت: با توجه به اینکه امسال برای کشت کلزا با کشاورزان قرارداد امضا می‌شود برنامه توسعه کشت این محصول تا سطح یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار در دستور کار ما قرار دارد که تاکنون قرار داد ۵۰۰ هکتار از آن به امضا رسیده و امیدواریم سایر کشاورزان هر چه سریعتر نسبت به انعقاد قرارداد اقدام کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما