تازه های سایت

پربیننده ها

کد مطلب: 38077
24. تير 1398 - 7:52
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست نهاوند گفت: منطقه حفاظت شده ملوسان نهاوند منطقه‌ای مناسب برای معرفی اکوتوریسم است

به گزارش پایگاه خبری  گرو، عباس نجاری اظهار داشت: ملوسان چه از لحاظ طبیعی و چه از لحاظ گونه‌های گیاهی و جانوری به عنوان یک منطقه مناسب برای معرفی اکوتوریسم به شمار می‌رود که نیاز است در بحث زیرساخت‌ها تقویت شود و مورد توجه ویژه‌ قرار بگیرد.

وی با بیان این‌که اکوتوریسم حلقه واصله بین صنعت گردشگری و عرصه حفاظت از محیط‌زیست است، تصریح کرد: سیمای کوهستانی، دره‌ها و پناهگاه‌های فراوان، وضعیت پوشش گیاهی، منابع آبی و شرایط اقلیمی منطقه ملوسان زیستگاه‌ مناسبی را برای حضور گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت فراهم کرده است.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست نهاوند افزود: در منطقه یادشده 12 دهنه چشمه با دبی‌های گوناگون وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان چشمه‌های دوزخ‌دره، لیساب، اسماعیل‌خانی، دره بید و موناک را نام برد.

وی عنوان کرد: این منطقه دارای کمترین مشکل کم‌آبی بین مناطق استان است که در حاشیه منطقه آبادی‌های باباکمال، گل زرد، هرهره، قشلاق نجف، میانگران، طایمه، ملوسان و ده‌سرخه قرار دارد.

نجاری با اشاره به تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری در این منطقه، بیان کرد: طبق بررسی‌های انجام ‌شده در منطقه ملوسان 162 گونه گیاهی وجود دارد و از این میان 138 گونه علفی، سه گونه درختی، 9 گونه درختچه‌ای و 13 گونه بوته‌ای است.

وی گفت: در این منطقه گونه‌های گیاهی از قبیل هزار خار استوانه‌ای، سیاه تنگرس فارسی، تنگرس، کتان سفید، پونه‌سای مواج، پونه‌سای تنک، آویشن دنایی برگ نقره‌ای، آویشن، شلیل، مینای صخره‌ای، لبدیسی بوته‌ای نمدی، گل گندم زاگرسی، گل گندم بیابانی، زبان‌پس قفای غده‌دار، مریم‌گلی سیخک‌دار، لب خرگوشی و چارچار دنایی جزو گونه‌های در معرض تهدید هستند.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست نهاوند اظهار دشت: در منطقه ملوسان در مجموع 253 گونه از پنج رده جانوران شامل 34 گونه پستاندار، 164 گونه پرنده، 34 گونه خزنده، چهار گونه دوزیست و 17 گونه ماهی گزارش شده است.

وی تاکید کرد: از بین گونه‌های پرندگان لک‌لک سفید، عقاب دریایی دم‌سفید، سارگپه، سارگپه پابلند، پیغو، قرقی، عقاب دو برادر، عقاب تالابی، عقاب شاهی، عقاب طلایی، کرکس، هما، دال، عقاب مارخور، بحری، بالابان، شاهین، لیل و دلیجه جزو گونه‌های ارزشمندتر در این منطقه‌اند.

نجاری تصریح کرد: از بین خزندگان، لاک‌پشت مهمیزدار و کورمار و از بین پستانداران کَل و بز (پازن)، قوچ و میش، شنگ، کفتار، گرگ و خفاش نعل اسبی بزرگ گونه‌های در معرض تهدید در این منطقه هستند.

وی با اشاره به پایان سرشماری وحوش منطقه حفاظت‌شده ملوسان، افزود: سرشماری وحوش این منطقه در سال 97 با همکاری اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان همدان انجام شد که در این سرشماری گونه‌های قوچ، میش، گرگ، کفتار، روباه، شغال، خرگوش، لاک‌پشت، مار، موش صحرایی، دلیجه، عقاب طلایی، کبک و قمری مشاهده و شمارش شد.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست نهاوند عنوان کرد: نتایج کلی سرشماری وحوش این منطقه با کنترل و انجام عملیات حفاظتی، رشد بهنجار و قابل قبولی داشته است.

نجاری بیان کرد: 16 نفر در این سرشماری شرکت داشتند که در قالب هشت گروه دو نفره از مسیرهای گوناگون گونه‌های موجود در منطقه را سرشماری کردند./تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاه شما

شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام