تازه های سایت

کد مطلب: 37882
29. خرداد 1398 - 8:52
کاوش ها در منطقه دوخواهران نهاوند برای کشف معبد لائودیسه همچنان ادامه دارد و آثاری در این منطقه نیز کشف شده است.

به گزارش پایگاه خبری گرو، فصل چهارم گمانه زنی‌ها در تپه دوخواهران شهر نهاوند با حضور باستانشناسان برجسته ایرانی در حال انجام است. تیم حفاری امیدوار است با کشف سر ستون‌ها و بقایای سفال در این بخش تاریخی شهر نهاوند سرانجام راز‌های سربه مهر حکومت سلوکیان در ایران با کشف معبد لائودیسه هویدا شود.

در حاشیه این کاوش نیز در محله پاقلعه شهر دستکندی که گریزگاهی جهت فرار بوده است کشف شده که باستانشناسان در حال تخلیه خاکروبه‌ها در آن و بازگشایی مسیر هستند.

سلوکیان ۳۵۰ سال در ایران حکومت کردند و آنتیوخوس یکی از پادشاهان آن دوره در شهر نهاوند معبدی به نام خواهرش لائودیسه بنا می‌کند که اکنون کتیبه این معبد در موزه ملی ایران باستان نگهداری می‌شود.

لائودیسه از شهر‌های ساخته شده توسط سلوکی‌ها در غرب ایران است که از جانشینان اسکندر مقدونی بودند، این شهر به نام همسر آنتیوخوس سوم نامگذاری شده است.

بقایای این شهر در محله دوخواهران در شمال نهاوند کشف شده که بیشتر آن در زیر خاک مدفون مانده است. برای نخستین بار در این منطقه کتیبه بزرگی به خط یونانی از سنگ مرمر به دست آمد که به دوره آنتیوخوس سوم تعلق دارد و اساس و پایه اکتشافات این مکان شد. چندین مجسمه کوچک برنزی نیز در این محل کشف شده است.

این محوطه تاریخی در سال ۱۳۲۷ به شماره ۳۷۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نهاوند از قدیمی‌ترین شهر‌های کشور است که در دوران ساسانیان پایتخت تابستانی این سلسله بوده است. این شهرستان دارای ابنیه تاریخی، فرهنگی و تپه‌های باستانی زیادی است که تاکنون ۱۱۰ اثر آن ثبت ملی شده است.

حمام حاج آقا تراب، مسجد جامع بازار، تپه گیان، تپه سام گبری روستای باباقاسم از مهمترین آثار تاریخی این شهرستان است.

در ادامه تصاویری که توسط محمدامین نجفی ثبت شده است را مشاهده می کنید

 

کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند کشف معبد لائودیسه در نهاوند

دیدگاه شما

سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار