کد مطلب: 37589
31. ارديبهشت 1398 - 9:00
عشایر نهاوند با دارا بودن240 هزار رأس دام سبک، سالانه 4 هزار تن گوشت قرمز تولید می‌کنند

به گزارش پایگاه خبری گرو، هر سال با فرارسیدن فصل بهار دامداران و عشایر از مناطق قشلاق به سمت مناطق ییلاق کوچ می‎کنند. شهرستان نهاوند به عنوان شهر سراب‌ها به دلیل وجود رشته‌کوه‌های زاگرس و مراتع غنی و دره‌های پرآب میزبان کوچ عشایر است، اما کوچ زودهنگام و تکمیل نشدن پوشش گیاهی مراتع شهرستان می‌تواند به خاک و پوشش گیاهی این مناطق خسارت زیادی وارد کند. 

کنترل عشایر

رئیس اداره امور عشایری شهرستان نهاوند در گفت‌و‌گو با همشهری می‌گوید: عشایری که در این فصل از سال به شهرستان نهاوند کوچ می‌کنند به‌ صورت گذرا هستند و مجاز به حضور بیش از ۲۴ ساعت در این مکان‌ها نیستند. ۷ اکیپ ثابت و سیار در مناطق گردنه گاماسیاب، بره فراخ، سوله، گردنه تازناب و ورازانه فعالند و ورود و خروج دام‌ها به مراتع شهرستان و میزان بهره‌برداری از آنها را کنترل می‌کنند. 

سیدابوالقاسم بنی‌هاشمی از برگزاری جشنواره کوچ عشایر در شهرستان نهاوند خبر می‌دهد و می‌افزاید: در سال‌های اخیر خلأ برگزاری این جشنواره در شهرستان احساس می‌شد. با مساعدت فرماندار شهرستان و مدیرکل امور عشایری استان مقرر شد با تامین اعتبار، این جشنواره به میزبانی نهاوند در تابستان برگزار شود تا بتوانیم دستاوردها و توانمندی‌های جامعه عشایری را نشان دهیم و به صورت ملی با دعوت از گروه‌های هنری و فرهنگی زمینه معرفی عشایر شهرستان را به عنوان یک ظرفیت ممتاز در کشور فراهم کنیم. 

21 سامانه عشایری 

رئیس اداره امور عشایری شهرستان نهاوند بیان می‌کند: عشایر در 21 سامانه عشایری شهرستان مستقر می‌شوند و در اواخر تیرماه به داخل دشت‌های شهرستان می‌آیند و تا اواخر آبان‌ماه ییلاق خود را در مناطق مختلف نهاوند سپری می‌کنند. از آذرماه کوچ قشلاقی خود را در استان‌های جنوبی کشور آغاز می‌کنند و در شهرهای فکه، عین خشک، پلدختر، اندیمشک و دزفول به سر می‌برند. 

وی با بیان این‌که نهاوند مسیر عبور بسیاری از عشایر غرب کشور همچون عشایر اسدآباد و کنگاور است، توضیح می‌دهد: متأسفانه با توجه به جمعیت زیاد دامی عشایر نمی‌توان آنها را کنترل کرد و برای گذر از شهرها و روستاهای بین راهی هر سال با زمان‌بندی مشخصی وارد مراتع شهرستان‌ها می‌شوند. 

 ورود زودهنگام عشایر

بنی‌‌هاشمی می‌گوید: طبق مصوبات، زمان ورود مجاز عشایر نیمه دوم اردیبهشت‌ماه است، بنابراین به منظور نظم‌دهی و جلوگیری در اخلال‌های ممکن در روند رفت‌وآمد عشایر با هماهنگی مدیران ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان و استان لرستان این ورود ۴ روز زودتر انجام‌ می‌شود. 

رئیس اداره امور عشایری شهرستان نهاوند خاطرنشان می‌کند: با شروع فصل سرما هر سال کوچ بیش از هزار خانوار عشایر مستقر در مناطق کوهستانی شامل ایل‌های رحمتی، ترکاشوند و حسنوند آغاز می‌شود. سپس در مناطق دشت عباس، فکه، اندیمشک، پلدختر، دهلران و آبدانان در استان‌های خوزستان و ایلام ادامه می‌یابد. همچنین در حدود 500 خانوار نیمه‌کوچنده در نهاوند وجود دارند که در فصل سرما در مناطق روستایی شهرستان ساکن می‌شوند و با شروع فصل گرما مجددا به کوهستان برمی‌گردند. 

به گفته وی، عشایر نهاوند بیشتر در مناطق کوهستانی تازناب، خوشکاخوره، گنبد کبود، ورازانه، تاریک‌دره و منطقه گاماسیاب مستقر می‌شوند. عشایر کوچ‌رو که یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری فرهنگی به شمار می‌آیند در همه نقاط شهرستان به‌ویژه بخش خزل، زرین‌دشت و گیان پراکنده شده‌اند. 

تولیدات عشایر نهاوند

رئیس اداره امور عشایری شهرستان نهاوند می‌گوید: عشایر تولیدکنندگانی ساده و کم‌توقع هستند. عشایر نهاوند حدود 1600 خانوار هستند و نزدیک به 8 هزار نفر جمعیت دارند. این خانواده‌ها شامل 2 نوع عشایر نیمه‌کوچ و کوچ‌رو هستند. این اداره عشایر کوچ‌رو و نیمه‌کوچ شهرستان‌های نهاوند، تویسرکان و کنگاور را تحت پوشش دارد. 

بنی‌هاشمی توضیح می‌دهد: با توجه به شرایط آب‌وهوایی و پوشش گیاهی و کشاورزی نهاوند، ایل‌های ترکاشوند و حسنوند با طوایف یارمطاقلو، حسنوند، میرزا جان، ابراهیمی، رحمتی و سلیمانی و گرگه‌ای که 60 درصد عشایر استان را شامل می‌شوند با دارا بودن240 هزار رأس دام سبک و تولید سالانه 4 هزار تن گوشت قرمز، 1500 تن مشتقات لبنی و 200 تن پشم، هر سال از 15 اردیبهشت از گردنه گاماسیاب و دوراهی بروجرد وارد نهاوند می‌شوند.

ارائه خدمات به عشایر

رئیس اداره امور عشایری شهرستان نهاوند می‌گوید: این اداره از بدو تاسیس تا سال 1389 کلیه ارزاق مصرفی کالابرگی مربوط به عشایر را در مناطق عشایری جنوب کشور و استان همدان به صورت شبانه‌روزی بین عشایر توزیع می‌کرد. بعد از آزاد شدن ارزاق عمومی و برداشتن کالابرگ‌ها و پرداخت یارانه‌ها، وظیفه اداره و شرکت تعاونی عشایری شهرستان توزیع آرد ماهانه به میران 24 تن معادل600 کیسه، آب‌رسانی با تانکر آب، توزیع جو و علوفه دامی و سبوس بین عشایر در مناطق قشلاقی جنوب و ییلاقی استان همدان است. 

سیدابوالقاسم بنی‌هاشمی سایر خدمات اداره عشایری شهرستان را چنین بیان می‌کند: بیمه درمانی و بازنشستگی عشایر تحت پوشش، هماهنگی لازم با دامپزشکی به منظور اخذ دفترچه‌های دامپزشکی، هماهنگی با شبکه بهداشت برای معاینه و ویزیت خانوارهای عشایر به صورت رایگان و تزریق واکسن‌های مورد نیاز، پیگیری تشکیل کلاس‌های سوادآموزی برای فرزندان عشایر، تشکیل کلاس‌های ترویجی برای آموزش عشایر، پیگیری و تشکیل جلسات جهت رعایت ورود و خروج عشایر به منطقه، برگزاری مراسم ملی ـ مذهبی بین عشایر، پرداخت وام به عشایر خسارت‌دیده، ساخت، نگهداری و تعمیر 45 کیلومتر از راه‌های عشایری که به علت بارش باران و سیل اخیر آسیب دیدند، ساخت زیرگذرها و راه‌ها، ساخت سرویس‌های بهداشتی و زیرچادری، ساخت آبشخور، بازسازی چشمه‌ها و لوله‌گذاری آنها و ساخت استخر ذخیره آب در سامانه‌های عشایری شهرستان./ سجاد سیف

دیدگاه شما

شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام