تازه های سایت

کد مطلب: 37352
1. ارديبهشت 1398 - 1:21
مؤسسه‌ای که مدعی حفاظت از حیات‌وحش است اصولاً چه دخلی به موضوع آب و سیلاب می‌تواند داشته باشد پرسشی است که البته از پمپئو انتظار نمی‌رود به آن پاسخ دهد اما بد نیست خانم بازیگر به آن پاسخ دهد.

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی گرو به نقل از سرویس سیاست مشرق - به درازا کشیدن روند محاکمه اعضای موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان که بهمن سال ۹۶ به اتهام جاسوسی بازداشت شدند تا کنون فرصت‌های بسیاری را در اختیار حامیان و ذی‌نفعان این موسسه به ظاهر محیط‌زیستی قرار داده تا با مظلوم‌نمایی و سوءاستفاده از احساسات عمومی، از متهمان، چهره‌ای موجه و دوستدار محیط‌زیست به تصویر بکشند؛ اما این تلاش‌ها در سال جاری حکایت از آن دارد که حامیان و ذی‌نفعان این موسسه خصوصی، از دستاویز قرار دادن سیلاب و مردم سیل‌زده کشور هم برای پیشبرد اهداف خود ابایی ندارند.

تلاش برای ایجاد پیوند میان سیلاب‌های فروردین‌ماه با بازداشت اعضای موسسه میراث پارسیان که ابتدا به صورت پراکنده در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور آغاز شد، در بیانیه‌ای که پمپئو به بهانه وقوع سیل در ایران منتشر کرد شکلی آشکارتر به خود گرفت؛ در این بیانیه کوتاه که از ۴ جمله تشکیل شده، یک جمله بر بازداشت اعضای موسسه میراث پارسیان متمرکز شده و این متهمان را افرادی معرفی کرده که سعی داشتند ایران را برای مواجهه با چنین حوادثی آماده کنند اما به دلیل تلاش‌هایشان برای کمک به کشور، به زندان افتاده‌اند.

بیانیه پمپئو، دومین پست اینستاگرامی لئوناردو دی‌کاپریو، در اعتراض به بازداشت اعضای موسسه میراث پارسیان را طی دو ماه گذشته به همراه داشت. نوشته‌ای که در آن به اهمیت نصب دوربین‌های تله‌ای برای ثبت تصاویر وحوش اشاره شده و از مخاطبان بار دیگر خواسته شده درخواست آزادی متهمان را امضا کنند.

بیشتر بخوانید:

جالب‌تر آنکه، ماهیگیری پمپئو از سیلاب‌های گل‌آلود ایران برای اعضای بازداشت‌شده موسسه میراث پارسیان، به مذاق حامیان و ذی‌نفعان این موسسه خوش آمده و به عنوان راهکاری جدید برای مظلوم‌نمایی این متهمان مورداستفاده قرارگرفته است: از خانم بازیگر همکار و همراه موسسه میراث پارسیان که طی سال‌های گذشته به طرق مختلف، از همراهی در ضرب سکه، جمع‌آوری اعانه مردمی، اکران فیلم و راه‌اندازی کمپین، موسسه میراث پارسیان را در مسیر اهدافش یاری رسانده و حالا هم دوشادوش بازماندگان این موسسه، به اسطوره‌سازی از متهمان مشغول است و از اتفاق، دی‌کاپریو، نامش را در پست اینستاگرامی خود ذکر کرده، در نخستین روزهای سال جاری تصاویر و فیلم‌هایی در کنار مردم سیل‌زده آق‌قلا به صورت گسترده در رسانه‌ها منتشر می‌شود. شایعه کمک یک میلیارد تومانی خانم بازیگر به سیل‌زدگان هم هرچند پس از انتشار گسترده در فضای مجازی، از سوی وی تکذیب شد به تأثیرگذاری تصاویر کمک می‌کند و نهایتاً خانم بازیگر به سراغ اصل مطلب می‌رود: انتشار یادداشتی در فضای مجازی و رسانه‌ها که با مقدمه‌ای درباره سیل آغازشده و با الگوبرداری از بیانیه پمپئو، متهمان جاسوسی را افرادی معرفی می‌کند که این روزها باید به یادشان بود چرا که سعی در حفظ زمین و خانه و کاشانه و مال و جان مردم داشته‌اند.

بیشتر بخوانید:

این در حالی است که مؤسسه خصوصی مذکور، همان‌گونه که از عنوانش پیداست با پوشش حفاظت از حیات‌وحش راه‌اندازی شده و به فعالیت خود ادامه داده است؛ حوزه‌ای که نه با مدیریت آب و آبخیزداری مرتبط است و نه با مدیریت بحران! اینکه متهمان این پرونده جاسوسی که به دلیل عملکرد شبهه برانگیزشان در حوزه حیات‌وحش به ویژه رونق گردشگری شکار بارها مورد انتقاد قرارگرفته‌اند، چگونه و در چه مسیری برای آماده‌سازی کشور برای مواجهه با سیل تلاش کرده‌اند و اینکه مؤسسه‌ای که مدعی حفاظت از حیات‌وحش است اصولاً چه دخلی به موضوع آب و سیلاب می‌تواند داشته باشد پرسشی است که البته از پمپئو انتظار نمی‌رود به آن پاسخ دهد اما بد نیست خانم بازیگر که سال‌هاست موسسه مذکور را از امتیاز محبوبیت خود برخوردار کرده پاسخی شفاف برای آن به مخاطبانش ارائه کند. مؤسسه‌ای شکارمحور که اعضایش تا کنون ادعایی در حوزه مدیریت منابع آب و مهار سیلاب نداشته‌اند اما حالا بازماندگانشان می‌کوشند از هر دستاویزی برای تطهیرشان بهره برند.

دیدگاه شما

پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس