تازه های سایت

کد مطلب: 36238
12. آذر 1397 - 3:29
در حال حاضر کمبود مواد اولیه اساسی از جمله چوب و چسب و نداشتن یک تعاونی، کارگاه‌های تولیدی مبل و ‌منبت دهفول را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری گرو، روستای دهفول نهاوند با بیش از ۷۰ سال سابقه تولید در مبل و‌ منبت به عنوان پایلوت مبل و منبت شناخته شده است و در حال حاضر ۱۲۰ کارگاه فعال نجاری در تولید مبلمان در این روستا فعال است که  میانگین سنی فعالان این حوزه ۲۰ تا ۲۵ سال است.

هر کارگاهی مستقل از صفر تا صد کار می‌کند و چوب مورد نیاز این کارگاه‌ها از شمال و اصفهان تهیه می‌شود که عمده آن راش، ممرز و چنار به دلیل کیفیت بالاست.

در حال حاضر کمبود مواد اولیه اساسی از جمله چوب و چسب و نداشتن یک تعاونی، کارگاه‌های تولیدی مبل و ‌منبت دهفول را با مشکل مواجه کرده است.

و بنا بر اظهارات فعالان مبل و مبنت دهفول اشتغال عمده روستا را همین فعالیت به دوش گرفته است و اگر نتوانند مواد اولیه را تهیه کنند به تعطیلی کارگاه‌ها و بیکار شدن بسیاری از جوانان فعال این عرصه منجر خواهد شد و  آن‌ها انتظار دارند که مسئولین بالادست به وعده‌هایی که به آن‌ها داده‌اند پیش از تعطیلی واحدها عمل کنند.

مشکل و مطالبه جدی فعالان این عرصه نداشتن تمرکز و نابسامانی کارگاه‌هایی است که در پس کوچه‌های روستا به‌صورت پراکنده در حال فعالیت هستند.

همچنین وعده‌های بسیاری در دهه‌های گذشته تاکنون به فعالان این عرصه در دهفول داده شد که با وجود پایلوت شدن دهفول در عرضه مبل و منبت، اجرا شدن این راهکارها به فراموشی سپرده شد و این در حالی است که اگر جایگاه واقعی این هنر در دهفول درک شود، دهفول می‌تواند با پتانسیلی که در صنعت مبلمان دارد اشتغال ۱۰۰ درصدی روستا را تامین و برندی برای شهرستان نهاوند در استان و بلکه فراتر از آن مطرح باشد.

رئیس شورای روستای دهفول با ۲۵ سال سابقه فعالیت در حوزه مبل و منبت، گفت: روزانه هر کارگاهی یک دست تولید مبل دارد که به اصفهان، تهران، مشهد، قم و غیره ارسال می‌شود و تولیدات هم از طریق واسطه‌ها به فروش می‌رسد و برخی هم خودشان عرضه کننده مستقیم هستند.

بهرام خدارحمی اظهار داشت: دلیل وجود واسطه هم بالا بودن هزینه برای تولید کننده است و تولید کننده توانایی پرداخت این هزینه را ندارد و گاهی تفاوت تولید کننده نسبت به عرضه مستقیم و غیرمستقیم با وجود واسطه پنج میلیون تومان تفاوت دارد.

وی تصریح کرد: مطالبه عمده ما ساماندهی کارگاههای مبل و منبت است که بارها برای این موضوع رایزنی کرده‌ایم اما کاری از پیش نرفته است.

خدارحمی افزود: در هر کوچه روستا به طور میانگین چهار کارگاه فعال است که ابن کارگاه‌ها در سطح روستا پراکنده است و اگر کارگاه‌های مبل و منبت دهفول تمرکز داده و ساماندهی شود این آشفتگی و آلودگی محیطی و صوتی کارگاه‌ها که برای مردم مشکل ساز شده است از بین خواهد رفت.

وی عنوان کرد: در حال حاضر هم  هر چند سیاست دولت با ایجاد شهرک صنعتی همخوانی ندارد اما ساماندهی ۱۲۰ کارگاه  در یک محل با هر عنوانی که این کارگاه‌ها را متمرکز کند، یک مطالبه جدی است.

تولید کننده مبل و‌ منبت در روستای دهفول در خصوص مشکلات این صنف نیز، بیان کرد: در تهیه مواد اولیه در شرایط فعلی به مشکل تامین چوب برخورد کرده‌ایم و برداشت از جنگل‌ها هم  ممنوع شده و صادرات از گرجستان انجام می‌شود و چوب با دلار وارد می‌شود.

خدارحمی تاکید کرد: چوبی که سال گذشته با قیمت دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تهیه کرده‌ایم حالا باید با قیمت هفت میلیون و به صورت نقد پرداخت کنیم در صورتی که سال گذشته زمان دار خرید می‌کردیم.

وی مشکل قطع شدن بیمه فعالان  مبل و منبت را هم از دیگر مشکلات جدی این صنف عنوان کرد و گفت: این بیمه پیش از این توسط میراث فرهنگی به نام صنایع دستی سهم ۷۰ درصد حق بیمه برای فعلان این عرصه پرداخت می‌شد اما در سال‌های اخیر به‌ دلیل عدم پرداخت این سهمیه توسط صنایع دستی، بیمه قطع و نیمه راه ماند و منبت کاران بیمه نیستند.

رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان نهاوند گفت: تسهیلات توسعه و اشتغالزایی برای بخش صنایع دستی به فعالان مبل و منبت دهفول ارائه شده است اما حالا بحث تهیه مواد اولیه این کارگاه‌ها را با مشکل و در آستانه تعطیلی قرار داده است.

محسن جانجان اظهار داشت: منبت‌کاران دهفول که بخش عمده‌ای از تولیدات مبل و منبت شهرستان را به‌عنوان پایلوت مبل و منبت به عهده دارند در تهیه مواد اولیه با مشکل مواجه هستند.

وی تصریح کرد: در سفر معاون صنایع کوچک و زود بازده وزارت صنعت، معدن و تجارت که برای افتتاح خوشه مبل و  منبت نهاوند در دهفول به شهرستان آمد در جمع فعالان این صنعت وعده تهیه چوب و رفع این مشکل را داد و گفت برای تویسرکان و ملایر در حال انجام اقداماتی هستیم که تلاش می‌کنیم نهاوند را هم در لیست این شهرها اضافه‌ها کنیم ولی تاکنون این وعده محقق نشده است.

جانجان افزود: عمده چوب مورد استفاده منبت‌کاران راش، ممرز و گردو است که با افزایش قیمت چند برابری مواجه شده است.

وی عنوان کرد: تولیدکنندگان مبل و منبت دهفول می‌گویند که قیمت مواد اولیه افزایش یافته اما قیمت تولیدات را افزایش نداده‌اند و معتقدند حتی در صورت افزایش ناچیز قیمت‌ها هم توان تهیه مواد اولیه را ندارند.

رئیس اداره میراث فرهنگی نهاوند با اعلام آمادگی  برای تشکیل شرکت تعاونی توسط منبت‌کاران، بیان کرد: با توجه به اینکه روستای دهفول در مسیر گردشگری منتهی به سراب فارسبان و سراب گیان قرار دارد، ایجاد و راه‌اندازی  فروشگاه‌هایی برای عرضه تولیدات منبت‌کاران و از تولید به مصرف رساندن تولیدات می‌تواند محرک خوبی برای توسعه و تقویت اقتصاد روستا به‌ویژه در عرضه صنایع دستی باشد.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: روستای دهفول در تولید مبل و‌ منبت هم‌سنگ با ملایر حرکت کرده است اما متاسفانه اکنون کارگاه‌های مبل و منبت روستای  دهفول حال و هوای خوشی ندارند.

حسن بهرام‌نیا اظهار داشت: روستای دهفول نهاوند در راستای تولید مبل و منبت هم‌سنگ با شهرستان ملایر حرکت کرده است و ۲۰۰ کارگاه تولید مبل و منبت در این روستا فعال است ولی در حال حاضر این کارگاه‌ها به خاطر مشکلات متعدد حال و هوای خوشی ندارند.

وی تصریح کرد: کارگاه‌های تولید مبل و منبت در روستای  دهفول از ظرفیت‌های بالقوه در شهرستان هستند که تاکنون ساماندهی نشده‌اند و با پیگیری‌هایی که سال گذشته در این زمینه انجام دادم با دستور وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت خوشبختانه موفق شدیم که خوشه صنعتی مبل و منبت را در این روستا راه‌اندازی کنیم.

بهرام‌نیا افزود: راه‌اندازی خوشه صنعتی مبل و منبت قدم خوبی است که در شهرستان برداشته می‌شود و با رایزنی‌هایی که از طریق تعاونی انجام دادم مقرر شد از شمال کشور برای کارگاه‌های تولید مبل و منبت در روستای دهفول چوب بیاورند و دست واسطه‌ها در این زمینه کوتاه شود و چوب مورد نیاز این کارگاه‌ها ارزان به دست آن‌ها برسد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر ما در شهرستان مشکل نبود  ناحیه صنعتی را داریم که خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته در این زمینه وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت دستور کتبی برای احداث ناحیه صنعتی در روستای دهفول را دادند و به زودی ناحیه صنعتی مبل و منبت در شهرستان احداث می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از نهاوند با توجه به اینکه روستای دهفول نهاوند سابقه طولانی در عرصه تولید مبل و منبت دارد از ظرفیت‌های مهم این شهرستان است که اشتغال عمده اهالی و خصوصا جوانان این روستا در این عرصه است در صورتی که مشکلات این قشر حل نشود قطعا به تعطیلی کارگاه‌های این روستا و بیکاری بخش قابل توجهی از جوانان این روستا منجر خواهد شد./تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاه شما

شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام