تازه های سایت

کد مطلب: 34026
26. آذر 1396 - 9:00
رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نهاوند خبر داد
کاوش معبد لائودیسه در محله دوخواهران نهاوند
رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نهاوند با اشاره به تأمین اعتبار کاوش محله دوخواهران، از کاوش این منطقه به منظور کشف معبد لائودیسه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری گرو، محسن جانجان با بیان اینکه در سال 1322 به صورت اتفاقی کتیبه‌ای از دوران سلوکی در محله دوخواهران نهاوند کشف می‌شود، اظهار کرد: این کتیبه به خط و زبان یونانی است که اکنون در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود.

وی ادامه داد: در این کتیبه نوشته شده «آنتی اخس سوم» به حاکم وقت نهاوند دستور می‌دهد که «به میمنت اینکه همسر من لائودیسه به ملکه خواهر ارتقا یافته است؛ شما معبدی را در خور شأن در نهاوند بساز» بر این اساس و طبق این کتیبه در سال 1327 کل محله دوخواهران چون محل احتمالی معبد مشخص نبوده، به ثبت آثار ملی می‌رسد.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نهاوند با بیان اینکه طبق ضوابط مکانی که به ثبت ملی برسد، ساخت و ساز در آن ممنوع است، بیان کرد: محله دوخواهران نیز از این امر مستثنی نبوده و ضوابط در آن اعمال می‌شود.

وی تصریح کرد: در ادامه آقای «رومن گیرشمن» زمانی که تپه هگمتانه را کاوش می‌کند از وی می‌خواهند محله دوخواهران را نیز کاوش کند که در ابتدای بررسی محل، متوجه ساخت‌ و سازهای زیاد و متراکمی در محله دوخواهران شده و به معاونش «لوئی لوبر» می‌نویسد به علت ساخت و سازهای عظیمی که در این منطقه است، امکان کاوش وجود ندارد.

جانجان ادامه داد: در سال 1384 با دعوت اداره‌کل میراث فرهنگی همدان از مهدی رهبر باستان‌شناس، از وی می‌خواهند که گمانه‌زنی‌هایی را از دوخواهران به منظور کشف معبد لائودیسه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه کاوش فصل دوم در سال 90 و فصل سوم در سال 91 انجام شد، اظهار کرد: این در حالی است که هنوز هم محل اجتماعی معبد لائودیسه کشف نشده و به فصل چهارم کاوش‌ها مانده است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نهاوند خاطرنشان کرد: احتمال می‌رود با توجه به سرنخ‌های موجود در فصل چهارم به نتایجی برسیم که برای نتیجه‌گیری باید ملکی خریداری و تخریب شود تا کاوش گسترده انجام شود.

وی با بیان اینکه اکنون در حال تملک ملک هستیم، بیان کرد: در فصل کاوش که اردیبهشت و خردادماه است، کار کاوش محله دوخواهران به منظور کشف معبد لائودیسه انجام خواهد شد و امیدواریم به نتیجه برسد.

جانجان اضافه کرد: به نتیجه رسیدن این مهم دو اثر مهم دارد یکی به لحاظ اهمیت گردشگری داخلی و خارجی و دیگری اینکه مردم از سردرگمی اینکه نمی‌توانند ساخت و ساز کنند، این امکان برای آنها فراهم می‌شود که مجوز ساخت و ساز بگیرند.

وی تأکید کرد: با توجه به تأمین اعتباری که به همت اداره‌کل میراث فرهنگی و حمایت استاندار، نمایندگان مجلس و مسئولان شهرستان صورت گرفته، به زودی کاوش محله دوخواهران برای معبد لائودیسه آغاز می‌شود./فارس

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

شروع کاوشها در معبد لائودیسه نهاوند این شهر را از نظر گردشگری متحول می کند. مسئولان به فکر جذب اعتبار باشند

دیدگاه شما