تازه های سایت

پربیننده ها

کد مطلب: 23459
6. مرداد 1394 - 9:24
یک کارشناس اجتماعی در نهاوند:
چرا آستانه تحمل مردم کاهش یافته است؟
یک کارشناس اجتماعی در نهاوند گفت: یکی از دلایل افزایش اختلافات و درگیری‌ها در خانواده و جامعه، پایین آمدن آستانه تحمل مردم است به عبارت دیگر افراد در مواجهه با کمترین و کوچک‌ترین مسائل و مشکلات اجتماعی سریع از خود واکنش‌های خشونت‌آمیز نشان می‌دهند.
چرا آستانه تحمل مردم کاهش یافته است؟

مهرداد هوشمند در گفت و گو با خبرنگار سایت گرو، گفت: یکی از موضوعات و معضلاتی که در جامعه افزایش یافته و باید آن را به عنوان یک واقعیت غیرقابل‌انکار بپذیریم، پایین آمدن آستانه تحمل و صبر مردم در برابر مسائل و مشکلات خانوادگی و اجتماعی است.

وی اظهار کرد: افزایش دعواها و نزاع‌ها در خیابان‌ها، پارک‌ها و در روابط اجتماعی بین مردم نمونه‌ای از کاهش آستانه تحمل و شکیبایی مردم است که باید برای آن چاره‌اندیشی شود.

این کارشناس اجتماعی تصریح کرد: رفتارهای کنونی در جامعه نشانگر آن است که میزان تحمل و صبر و خویشتن‌داری بین مردم به شدت کاهش یافته است بنابراین باید به عنوان یک معضل اساسی و جدی مورد توجه صاحب‌نظران فرهنگی، جامعه‌شناسان، روان‌شناسان و ... قرار گیرد و برای حل آن راهکارهای عملی و کاربردی ارائه شود.

وی بیان کرد: منشاء و زمینه بسیاری از نزاع‌ها و درگیری‌ها، قتل‌ها و آسیب‌های اجتماعی پایین آمدن آستانه تحمل مردم است که در مقابل کوچک‌ترین انتقاد و اعتراض کلامی از خود واکنش‌های خشن و تند بروز می‌دهند که این موضوع می‌تواند ناشی از مشکلات اقتصادی، اجتماعی‌، سیاسی و فرهنگی در جامعه باشد.

هوشمند افزود: امروزه افراد در مقابل کوچک‌ترین رفتارها نظیر «بوق زدن»، «سر صف ایستادن»، «تاکسی سوار شدن» و ... زود عصبانی می‌شوند و رفتارهای خشن از خود بروز می‌دهند و به درگیری و نزاع با دیگران می‌پردازند که برخی از آن‌ها در نهایت می‌تواند به قتل منجر شود که دلایل اقتصادی‌، اجتماعی و سیاسی در بروز این رفتارهای خشونت‌آمیز بسیار تاثیرگذار است.

وی در رابطه با دلایل و عواملی که آستانه تحمل مردم را در جامعه کاهش داده است، گفت: تماشای سریال‌ها و فیلم‌های خشن از طریق شبکه‌های گوناگون ماهواره‌ای و شبکه‌های داخلی، انجام بازی‌های خشن رایانه‌ای بین نوجوانان و جوانان، فراهم شدن بسترهای لازم برای افزایش رفتارهای خشونت‌آمیز، افزایش روحیه فردگرایی، تضعیف باورها و اعتقادات دینی و مذهبی، افزایش روحیه سودگرایی و منفعت‌طلبی در جامعه، افزایش مشکلات اقتصادی، عدم‌آموزش مهارت‌های زندگی در زمینه مدیریت خشم و خویشتن‌داری، کم‌توجهی به مشکلات مردم، عدم‌رعایت حقوق دیگران،عدم‌آشنایی با حقوق شهروندی و ... از دلایل و عواملی است که آستانه تحمل مردم را در جامعه کاهش داده است.

هوشمند اظهار کرد: ما در فرهنگ اسلامی احادیث و روایات فراوانی داریم که اشاره به رعایت صبر، خویشتن‌داری، حلم و بردباری و پرهیز از خشم دارند که توجه و عمل به آن‌ها در زندگی فردی و اجتماعی و سرلوحه قرار دادن آن‌ها در زندگی می‌تواند در کاهش درگیری‌ها و نزاع‌ها و افزایش آستانه تحمل مردم موثر باشد که به نمونه‌ای از این روایات اشاره می‌شود؛ امام محمد باقر(ع) می‌فرمایند: «کمال انسان در سه چیز است فراگرفتن علم و دین و شکیبایی در پیشامدها و ناگواری‌ها و اندازه نگه داشتن در زندگی»، امام علی(ع) نیز می‌فرمایند: «صبر و شکیبایی و اخلاق نیکو و حلم و بردباری از اخلاق پیامبران است.» همچنین در جای دیگری می‌فرمایند: « بپرهیزید از خشم که آغاز آن جنون و فرجامش پشیمانی است.»

انتهای پیام/

دیدگاه شما

کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین