تازه های سایت

پربیننده ها

کد مطلب: 22423
19. آبان 1393 - 8:38
مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری نهاوند گفت: در طرح توسعه جنگل‌های زاگرس ۱۳۰ هکتار جنگل دست کاشت بلوط در این شهرستان ایجاد می‌شود.

علی ده پهلوان در گفت و گو با خبرنگار سایت گرو، اظهار کرد: به سبب طرح صیانت از جنگل‌های زاگرس تاکنون 800 هکتار  جنگل دست کاشت در روستاهای کمالوند، سیاهدره خزل، دولت آباد، محمودوند، سراب‌های گیان‌، فارسبان‌، گاماسیاب و کنگاور کهنه  احداث و زیر پوشش طرح ملی صیانت از جنگل‎های زاگرس قرار گرفت.

وی گفت: از 15 سال پیش تاکنون نزدیک به 1000 هکتار جنگل دست کاشت، پوشیده از انواع گونه‌های درختی مانند بنه، بلوط، گردو، زلزالک‌، داغداغان، زبان گنجشک، اقاقیا، چنار، بادام و آلبالوی وحشی، کیکم و گلابی وحشی و ده‌ها گونه دیگر  در بیشتر اراضی منابع طبیعی نهاوند غرس شده است.

مدیر منابع طبیعی و آب خیزداری نهاوند افزود: متاسفانه در چند سال اخیر به سبب ورود گرد و غبار از کشور عراق به نهاوند و کمبود ریزش نزولات جوی 40 هکتار از جنگل های بلوط نهاوند دوچار  خشکیدگی توسط نوعی بیماری قارچی، موسوم به بیماری "ذغالی بلوط" و "چوبخواران" شدند که تا کنون سه گونه آنها در مناطق جنگل های گیان، زرین باغ و سیاهدره شناسایی شد.

ده پهلوان اظهار کرد: بیماری" قارچ ذغالی بلوط" به دلیل نامعلومی سبب سیاه شدن، پژمردگی و در نهایت خشکیدگی و از بین رفتن کامل تنه درختان بلوط شود،که باید بلافاصله آن را قطع و نسبت به احداث جنگل دست کاشت اقدام کرد و یا  از آن تاج جدید گرفت.

وی عنوان کرد: کار کاشت 130 هکتار جنگل بلوط از ابتدای این هفته در مناطق آسیب دیده گیان، زرین باغ  و سیاهدره و چندین مکان جدید آغاز شد، که تا 15 آذر ماه ادامه می‌یابد.

مدیر منابع طبیعی و آب خیزداری نهاوند گفت: شهرستان نهاوند از لحاظ رتبه سرانه جنگل با 22 هزار و 154 هکتار  رتبه نخست استان را از مجموع 35 هزار هکتار کل استان دارد که بیشترین آن با 15هزار و یک هکتار در منطقه سراب فارسیان و کمترین آن با 40 هکتار در حاشیه راه و جاده ها قرار دارد و در کل  میزان جنگل دست کاشت شهرستان نزدیک به 1000 هکتار است.

ده پهلوان افزود: سراب تفریحی و جنگل طبیعی فارسبان با بیش از 1700 هکتار جنگل طبیعی و دست کاشت، که قدمت برخی از درختان گروی آن بین 100 تا 500 سال  است یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین سراب‌های تفریحی در بخش خزل نهاوند در نوع خود است.

انتهای پیام/ 

دیدگاه‌ها

اگه امکان داره یه فکری هم به حال این جنگل های سراب گیان بکنید ممنون

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان