تازه های سایت

کد مطلب: 50659
19. مرداد 1401 - 11:12
شهید نادری الگوی رسانه و ورزش است که ۱۵ مرداد سال ۱۳۶۱ در قصر شیرین آسمانی شد.

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی گرو، شهید «الله مراد نادری» در ۲ تیر ۱۳۴۰ در روستای تکه نهاوند متولد شد؛ ۲ ماهه بود که پدرش فوت کرد در سن ۴ سالگی نیز مادرش از دنیا رفت.

 او در دوران قبل از انقلاب اسلامی در سنگر رادیو و تلویزیون ملی آن دوران با رژیم منحوس پهلوی مبارزه می‌کرد و بار‌ها تا مرز شهادت پیش رفت و در طول دوران حضور خود در جبهه از مطالعه، ورزش و هنر عکاسی دست نکشید و تصاویر ماندگاری را به یادگاری از خود باقی گذاشت.

جواهر نادری خواهر الله مراد نادری شهید رسانه و ورزش می‌گوید: برادر شهیدم ۲ ماهه بود که پدرمان به رحمت خدا رفت و ۴ سالش که شد مادرمان هم فوت کرد واقعا بی کس تنها و بی پناه از نعمت پدر و مادر بودیم البته عمو و فامیل‌ها بودند، اما هیچ کس در این جهان جای پدر و مادر را پر نمی‌کند.

نادری شهیدی از جنس رسانه ملی

او گفت: برادر شهیدم با این وضعیت که از نعمت پدر و مادر برخوردار نبود، اما به یکی از بهترین شاگردان مدرسه از لحاظ اخلاق، تحصیل و ورزش تبدیل شد در سنین نوجوانی وارد رادیو و تلویزیون رژیم شاه شد، اما تحت تأثیر آن قرار نگرفت و به خاطر دوری از مشکلات فرهنگی و اخلاقی آن دوران گرایش عجیبی به سمت ورزش و رشته فوتبال پیدا کرد و فرهنگ کتابخوانی را تا زمان شهادت در کنار خود داشت او رساله حضرت امام (ره) و کتب مذهبی و تاریخی را بسیار مطالعه می‌کرد.

خواهر شهید نادری بیان کرد: روحیه جوانمردی، کمک به فقرا، ایستادگی در مقابل ظالم و دفاع از حق مظلوم در ذات شهید بود به طوری که در مسابقات فوتبال شخصا به افراد بی بضاعت کمک می‌کرد و برای آن‌ها کفش، لباس ورزشی و توپ می‌خرید به طوری که نوجوانان و جوانان روستا که اصلا ایشان را ندیده اند و بیش از ۴۰ سال از شهادت این شهید بزرگوار می‌گذرد و فقط وصف او را از بزرگان خود شنیده اند شیفته اخلاق و مرامش شده اند .

نادری شهیدی از جنس رسانه ملی

وسایل ورزشی و کتب شهید نادری برای الگوپذیری جوانان به پایگاه بسیج منتقل شد

او گفت: بچه‌های بسیج و مسجد آمدند دفترچه کتاب‌ها و وسایل ورزشی شهید را به پایگاه بسیج بردند تا همیشه نوجوانان و جوانان به یاد شهید باشند از طرفی همکاران او در صدا و سیما همیشه از رازداری، امانت داری و ولایت مداری او به خوبی یاد می‌کنند به طوری که آرزو داشت حضرت امام (ره) را زیارت کند، اما قسمت نشد و به شهادت رسید.

شهید نادری منش پهلوانی داشت

 غلام رضا جعفری رئیس پیشین فدراسیون روستایی و بازی‌های بومی محلی کشور در مورد فوتبالیست و هنرمند شهیدالله مراد نادری می‌گوید: باید تلاش کنیم شهدایی مانند شهید نادری را به عنوان اسوه اخلاق اسلامی، در ورزش و فرهنگ روستایی کشور به نسل جوان و امروزی معرفی کنیم.

او گفت: شهید نادری یکی از فوتبالیست‌های روستای تکه نهاوند بود که به دلیل منش پهلوانی، اخلاق نیکو و دشمن ستیزی مورد احترام جوانان است و باید به عنوان یک الگوی ورزشی، فرهنگی، اسلامی و انقلابی به تمامی مردم ایران معرفی شود.

نادری شهیدی از جنس رسانه ملی

اوگفت: همه ساله در نقاط مختلف کشور و استان همدان و شهرستان نهاوند مسابقات فوتبال جام شهدای رسانه و به خصوص فوتبال جام نوروزی با یاد و خاطره او و سایر شهدای ورزشکار برگزار می‌شود، که در نهاوند تیم فوتبال شهدای رسانه و روستای تکه به نام همین شهید است و تماشاگران زیادی از آن استقبال می‌کنند.

جعفری گفت: این شهید در ورزش مدرسه و به خصوص فوتبال و مسابقات دو سر آمد همه دانش آموزان بود؛ این شهید پس از مدتی کار در تهران در دوران جوانی جذب صداوسیما (رادیو و تلویزیون ملی) آن موقع شد و در واحد مختلفی از جمله تأسیسات مشغول به کارشد که خیلی زود تمامی فوت وفن کار‌های تأسیساتی مانند لوله کشی برق کشی ونگهداری موتور خانه تاسیسات را یاد گرفت.

او گفت: به دلیل اخلاق پسندیده اش مورد توجه مهندسان صداوسیما قرار گرفت، ورزشکار شهید ما در دوران انقلاب در سال ۵۷ و قبل از آن رو به مبارزه با رژیم شاه آورد و مخفیانه نوار و رساله امام را بین انقلابیون و دوستانی که می‌شناخت توزیع می‌کرد.

نایب رئیس پیشین فدراسیون ورزش‌های بومی و محلی جهان گفت: در همان ایامی که شهید در صداوسیما مشغول کار بود عضو تیم فوتبال آن سازمان شد و در محلات تهران نیز فوتبال بازی می کرد.

جعفری افزود: در دوران حساس و اوج انقلاب در بهمن ۵۷ که صداوسیما با حضور گاردی‌ها و ساواک شاه اداره می‌شد شهید نادری با گرفتن اسلحه به دست به مبارزه با آنها پرداخت و بعد از پیروزی انقلاب اسلحه خود را تحویل کمیته انقلاب داد که در این زمان شهید نادری ۱۹ سال بیشتر نداشت.

نادری شهیدی از جنس رسانه ملی

او گفت: بعد از انقلاب تا سال ۵۹ در صداوسیما بود، اما بعد از مدتی به صورت داوطلبانه به جبهه اعزام شد و در پادگان نیروی هوایی دزفول عضو تیم فوتبال این پایگاه و امیدیه اهواز شد و باتوجه به بازی خوبی که انجام می‌داد فرماندهان به او تأکید کردند که در پایگاه بماند و تا پایان خدمت عضو تیم شود.

شهید نادری به دلیل تمرینات منظم ورزشی همچنین فراگیری دوره چتربازی و عملیات‌های چریکی و نبرد کوهستان خیلی زود جزو نیرو‌های مخصوص شهید چمران در کردستان شد.

رئیس پیشین فدراسیون روستایی و بومی محلی کشور گفت: وی بعد از این عملیات به پایگاه شهید نوژه همدان منتقل شد، و در این پایگاه نیز بیکار ننشست و عضو تیم فوتبال و کتابخانه مرکزی آن‌ها شد، شهید نادری در اواخر خدمت خود در بسیج ثبت نام کرده بود تا بعد از خاتمه خدمت عضو بسیج شود.

جعفری گفت:اما در ۱۵ مرداد سال ۱۳۶۱ باتوجه به اینکه بیش از ۲۰ روز بود که خدمت سربازیش به پایان رسیده بود، ولی به صورت داوطلبانه در جبهه باقی ماند و در یکی از عملیات‌ها در منطقه قصرشیرین پس از به درک واصل کردن ۲۶ عراقی در حالی که تیربار ژسه اش به علت شلیک زیاد گیر کرده بود از ناحیه سر وپیشانی مورد اصابت تک تیرانداز نیرو‌های بعثی عراق قرار گرفت و به شهادت رسید.

نایب رئیس پیشین فدراسیون ورزش‌های بومی و محلی جهان گفت: بعد از شهادت این شهید، برادرش حسین مراد نادری به ملاقات عمومی حضرت امام خمینی (ره) در حسینیه جماران می‌رود و از طرف ایشان تابلو فرشی به پاس قدردانی از شجاعت و شهامت این شهیدبه خانواده‌اش اهداء می‌شود که اکنون در خانه شهید موجود است.

نادری شهیدی از جنس رسانه ملی

جعفری گفت: زندگی کوتاه، اما پربار شهید نادری برای ورزشکاران، هنرمندان و به خصوص فوتبالیست‌ها سرشار از نکات آموزنده اخلاقی ورزشی و ایمانی است و باید امثال این شهید برای نسل جدید الگوسازی شوند.


بیشتر بخوانید


شهید نادری مظلومانه شهید شد 

احمد علی پیرزادی یکی از دوستان شهید نادری می‌گوید: شهید نادری در هنر ورزش، اخلاق، عبادت و اطاعت از رهبری از تمامی مردم روستا و جوانان جلوتر بود، زیرا در ورزش کمتر کسی به تکنیک و تاکتیک ایشان می‌رسید؛ او یک الگوی واقعی برای جوانان شهر ماست.

پیرزادی گفت: شهید نادری مظلومانه شهید شد و در طول این سال‌ها نیز مظلومیتش ادامه داشت، چراکه باید از این شهیدان کتاب‌هایی نگارش و به عنوان الگوی مناسب برای نسل نوجوان و ورزشکار ما معرفی شوند تا آن‌ها به دنبال الگو‌های غربی نباشند.

فوتبالیست هم تیمی شهید نادری گفت: اگر به دنبال مبارزه فرهنگی با دشمنان هستیم باید از میراث و داشته‌های خود که همان شهیدان ورزشکار و سایر شهدای انقلاب اسلامی هستند، در راه اهداف انقلاب استفاده مناسب کرد و آن‌ها را به ایران و دنیا معرفی کرد.

نادری شهیدی از جنس رسانه ملی

او با اشاره به اینکه برادر شهیدم یکی از بهترین شاگردان مدرسه از لحاظ اخلاق، تحصیل و ورزش بود گفت: با توجه به اینکه در سنین نوجوانی وارد رادیو و تلویزیون شد، اما تحت تأثیر جو فرهنگی آن قرار نگرفت و به خاطر دوری از مشکلات فرهنگی و اخلاقی آن دوران گرایش عجیبی به سمت ورزش و رشته فوتبال پیدا کرد.

بردار شهید نادری با بیان اینکه این شهید معزز علاقه وافری به مطالعه و هنر عکاسی داشته و رساله حضرت امام (ره) و کتب مذهبی و تاریخی را بسیار مطالعه می‌کرده، گفت: برادر شهیدم فرهنگ کتابخوانی را تا زمان شهادت در برنامه زندگی خود حفظ کرد که مدارک آن موجود است.

شهدای رسانه بهترین لحظات ملت ایران را خلق کردند

حجت الاسلام و المسلمین عباسعلی مغیثی نیا امام جمعه نهاوند گفت: شهدای عرصه فرهنگ، خبر و رسانه با احساس تکلیفی که نسبت به انقلاب اسلام و مردم داشتند وارد این عرصه پر خطر شدند و تا آخرین نفس و لحظه حیات خود به مبارزه با رژیم بعثی صدام و استکبار جهانی پرداختند که جوانان و به خصوص افرادی که در حوزه رسانه، خبر و فرهنگ فعالیت می‌کنند، باید اخلاق و رفتار اسلامی را سرلوحه کار خود قرار دهند.

نادری شهیدی از جنس رسانه ملی

او گفت: شهدای رسانه و خبرنگاران دفاع مقدس بهترین الگوی ایثار در عرصه فرهنگی و خبری برای نسل جدید خبرنگار ما هستند و در شرایط فعلی و با توجه به امکانات و ابزار پیشرفته دنیا در این عرصه جنگ نرم باید ضمن مبارزه با دشمنان از نمونه رفتار شهدا نیز الگوبرداری کنیم.

امام جمعه نهاوند افزود: نام دفاع مقدس، آزادی خرمشهر، عملیات قصر شیرین در سال ۱۳۶۱ با نام شهید نادری عجین شده و این عزیز رسانه‌ای و عکاس با گذشت سال‌ها همچنان در قلب مردم ما جای دارد که باید همیشه خانواده‌های آن‌ها را تکریم کنیم.

حجت الاسلام مغیثی گفت: شهید الله مراد نادری به خاطر کار در رسانه ملی و ورزش فوتبال یکی از الگو‌های خوب فرهنگی و ورزشی در نهاوند و استان است که در دوران قبل از انقلاب در سنگر رادیو و تلویزیون ملی آن دوران با رژیم منحوس پهلوی مبارزه می‌کرد و بار‌ها تا مرز شهادت پیش می‌رفت او حتی در طول حضور خود در جبهه از مطالعه و ورزش و هنر عکاسی دست نکشید و تصاویر ماندگاری را به یادگاری از خود باقی گذاشت.

نادری شهیدی از جنس رسانه ملی

تمبر یادبود شهید نادری به خانواده اش اهدا شد

به گفته علی سهرابی مسئول بسیج رسانه نهاوند چند سالی است در حرکتی ارزشمند و تاثیر گذار از طرف صداوسیما فرمانداری بنیاد شهید سپاه نهاوند و جمعی از خبرنگاران تمبر یادبود و ساعتی با نام و یاد شهید نادری تهیه و به همراه جوائزی تحویل خانواده اش شد.

او گفت: تمامی خانواده‌های شهدا و بخصوص اصحاب رسانه و خبرنگاران به خاطر وظیفه حساسی که در دوران دفاع مقدس و بعد از آن داشتند به گردن تک تک افراد جامعه حق دارند، زیرا آن‌ها با نثار جان خود عزت، افتخار، آزادی و آرامش را برای همه مردم فراهم کردند، پس باید قدردان زحمات ایشان باشیم.

سهرابی گفت: بدون شک جامعه‌ای که حرمت جایگاه اصحاب رسانه، هنرمند و خبرنگاران شهید خود را را پاس بدارد مراحل رشد و توسعه را سریعتر می‌پیماید، بنابراین فرهنگ قدر دانی از خانواده شهدای رسانه و نقش آموزشی و تربیتی آنان باید به یک فرهنگ عمومی همگانی برای نسل جدید و آینده تبدیل شود.

نادری شهیدی از جنس رسانه ملی

وصیت نامه شهید نادری

بسم الله الرحمن الرحیم
وصیتنامه شهید رسانه ملی و فوتبالیست الله مراد نادری از روستای تکه نهاوند با آرزوی طول عمر برای حضرت امام خمینی (ره) و نایب برحقش و پیروزی رزمندگان اسلام در سراسر جهان شب گذشته عده‌ای از رزمندگان اسلام با یورش برق آسا دشمن را از منطقه عملیاتی قصر شیرین عقب راندند و امشب نیز نوبت به واحد بعدی رسید که اینجانب جزو این نیرو‌ها می‌باشم، چون وقت عملیات است وقت کم است نمی‌خواهم زیاد بنویسم تنها چند توصیه ابتدا به خودم و بعد به سایر همرزمان و همسنگریان و امت شهید پرورمان عرض می‌نمایم برادران و همسنگران حال که دشمن بعثی با تمام قدرت و امکانات شرق و غرب به میدان جنگ هجوم آورده است‌؛ ای امام خمینی عزیز دستور بفرمایید تا به خاک و خون کشم اهریمن را و خاک کشور اسلامی خود را از لوث وجود این ناپاکان پاک نماییم مرگ در بستر این مرگ ننگ است، اما شما‌ ای دشمنان بعثی صهیونیستی مگر این آرزو را به گور ببرید که بتوانید بار دیگر شهر‌های ایران عزیزمان را اشغال کنید امام جان‌ای قلب تپنده ایران اسلامی مطمئن باشید که رزمندگان عدالتخواه اسلام و خون خواهان مردم قهرمان خرمشهر، هویزه و قصر شیرین پوزه دشمن بعثی را به خاک خواهند مالید و درسی که آمریکا در ویتنام گرفت صدام هم از ایران اسلامی همان درس را خواهد گرفت و صحبت پرارج حضرت امام در این مورد مصداق پیدا نماید و سیلی محکمی باید به صورت کثیف صدام زده شود تا بار دیگر هوس حمله به ایران اسلامی را در ذهن خود جایی ندهد ما باید خود را مهیا سازیم تا در برابر هر توطئه‌ای ایستادگی نماییم و به نسل آینده این کشور را سرافراز و سربلند سازیم در پایان برادران و خواهران خودم و شما را به تقوا و مقاومت توصیه می‌نمایم که در برابر دشمن و افراد ضد انقلاب خودتان را گوشه گیر ننمایید، زیرا شهادت در مکتب اسلام عزت است و ما درس عزت و شهادت را از مولایمان حسین (ع) ابن علی (ع) آموختیم به امید پیروزی اسلام در سراسر گیتی..

ما زنده از آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

الله مراد نادری اهل و ساکن روستای تکه نهاوند ۱۳ تیر ۱۳۶۱

گزارش از علی سهرابی

دیدگاه شما