تازه های سایت

کد مطلب: 50653
18. مرداد 1401 - 10:01
عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه واکسن‌های تولید داخل نیز همان کارایی واکسن‌های خارجی را دارد، گفت: این ویروس گویا به صورت هوشمندانه‌تری سرایت بیشتری دارد.

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی گرو، حمید عمادی در ارتباط با علائم سویه جدید کرونا، اظهار کرد: سویه جدید کرونا دارای علائم جدیدی نیست و نسبت به دلتا، کشندگی کمتری دارد، این ویروس گویا به صورت هوشمندانه‌تری سرایت بیشتری دارد.

وی افزود: سویه‌های جدید هم اکنون در کشور فعال است و خطر مرگ و میر در افرادی که دارای مشکلات زمینه‌ای مانند سن بالا، سرطان، دیابت، بیماری نقص ایمنی و مشکلات دیگری هستند کشندگی بیشتری دارد در حالی که این خطر برای جوانان و مردم عادی کمتر است.

رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان امام خمینی (ره) با بیان اینکه این ویروس‌ها واکسن‌گریز است، ادامه داد: با این وجود تزریق واکسن بهتر از تزریق نکردن آن است و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای به طور حتم باید واکسیناسیون خود را کامل کنند.

 

استقبال کمتر از دوزهای سوم و چهارم واکسن کرونا

وی با اشاره به وضعیت واکسیناسیون عمومی کشور، تاکید کرد: حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم دوز اول و ۵۰ تا ۶۰ درصد دوز دوم را تزریق کرده‌اند. مردم از دوزهای سوم و چهارم استقبال کمتری داشتند که البته در دنیا نیز به همین شکل است و ما جزو ۱۰ کشور اول در میزان واکسیناسیون عمومی هستیم.

عمادی با بیان اینکه واکسن‌ها عوارض جدی ندارند، افزود: برخی افراد که به دلیل ترس از عوارض واکسن، آن را تزریق نمی‌کنند دچار اشتباه می‌شوند و لازم است به طور حتم دوزهای مختلف واکسن خود را تزریق کنند.

وی با اشاره به حذف واکسن آسترازنکا از سبد واکسیناسیون کشور، اظهار کرد: این واکسن دارای بیشترین عارضه بود که از سبد واکسن‌های کشور حذف شد، واکسن‌های فایزر و مدرنا هم برخی جوانان را دچار اختلالات عروقی و سکته‌های قلبی می‌کرد.

 

واکسن‌های داخلی و خارجی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: درست است که این واکسن‌ها صددرصد از مرگ پیشگیری نمی‌کنند اما تحقیقات نشان داده تا حدود زیادی مرگ و میرها را کاهش می‌دهد و هیچ تفاوتی نیز بین واکسن‌های داخلی و خارجی وجود ندارد همان اندازه که سینوفارم چینی اثربخش بود فایزر و مدرنا نیز به همان شکل بود بنابراین لزومی به خرید واکسن‌های خارجی وجود ندارد و واکسن‌های تولید داخل نیز همان کارایی واکسن‌های خارجی را دارد.

وی خاطرنشان کرد: اینکه کشورهای اروپایی تنها تزریق برخی از واکسن‌ها را برای ورود به کشورشان مجاز می‌دانند یک موضوع سیاسی است کشورهای اروپایی می‌گویند تنها واکسن‌های مدرنا و فایزر را قبول دارند اینها مربوط به عالم سیاست و تحت فشار گذاشتن کشورهای دیگر است اما واقعیت این است که واکسن‌ها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

عمادی در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی حتی با وجود تزریق واکسن، تاکید کرد: باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کرد و لازم است یاد بگیریم چگونه با این ویروس کنار بیاییم تا کمترین آسیب را ببینیم.

منبع:ایمنا

دیدگاه شما