تازه های سایت

پربیننده ها

کد مطلب: 44984
16. بهمن 1399 - 6:42
مدیر جهاد کشاورزی نهاوند با بیان اینکه شهرستان نهاوند ظرفیت تامین ۵۰ درصد ماهی چشم زده مورد نیاز کشور را دارد گفت: در حال حاضر در این شهرستان ۷۰ مرکز پرورش ماهیان سردابی و گرمابی وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی گرو، کریم حاج باباعلی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: شهرستان نهاوند به عنوان اولین شهر شیلاتی غیرساحلی در کشور از ظرفیت بالایی در تولید ماهی قزل‌آلا برخوردار است که می تواند بسیاری از نیازهای منطقه غرب کشور را تامین کند.

وی با بیان اینکه نهاوند یکی از مراکز اصلی پرورش ماهی چشم زده در کشور است که بخش مهمی از نیاز مراکز پرورش ماهی در مناطق مختلف را تامین می‌کند گفت: تا کنون به دلیل بیماری وی اچ اس، تخم ماهی چشم‌زده در این شهرستان راکد بود.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند اضافه کرد: با توجه به وجود بیماری وی اچ اس طی چند سال گذشته که باعث تعطیلی بسیاری از واحدهای پرورش ماهی این شهرستان شد تولید تخم ماهی چشم زده نیز تعطیل شد در حال حاضر به دنبال راه‌اندازی آن در آینده نزدیک با ظرفیت سالانه ۳۰۰ هزار تن هستیم که مراحل اجرایی شدن این کار نیز در حال انجام است.

وی با بیان اینکه این شهرستان از ظرفیت بالایی برای تولید تخم ماهی چشم‌زده برخوردار است اظهار کرد: تا قبل از شیوع بیماری بیشترین تولید کشور در این زمینه مربوط به نهاوند بود که با راه‌اندازی مجدد تولید آن می‌توان رقم ۳۰۰ هزار تن تولید سالانه را به بیش از ۵۰۰ هزار تن و بیشتر رساند.

حاج‌باباعلی با اشاره به اینکه با این میزان تولید ۵۰ درصد نیاز کشور به ماهی چشم‌زده از طریق نهاوند تامین می‌شود که برای این کار نیاز به حمایت مسئولین ذیربط هستیم افزود: در حال حاضر در این شهرستان ۷۰ مرکز پرورش ماهیان سردابی و گرمابی وجود دارد که سالانه ۲ هزار و ۵۰۰ تن ماهی سردابی قزل آلا و ۱۰۰ تن ماهی گرمابی آمور تولید می‌کند.

وی با اشاره به مشکلات موجود کود در کشور گفت: با وجود کمبود کود در سطح کشور ما در شهرستان کمترین مشکل را در این زمینه داشتیم و بیش از ۹۵ درصد کودهای موجود را به صورت عادلانه بین کشاورزان توزیع کرده‌ایم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند از خریداری ۱۰۰۰ تن کود تا پایان بهمن ماه خبر داد و افزود: با توجه به ظرفیت‌های موجود شهرستان ۱۰۰۰ تن کود بیشتر از سهمیه در نظر گرفته شده به نهاوند اختصاص داده شده که ۲۰۰ تن آن امروز خریداری شده و مابقی تا پایین بهمن ماه خریداری می‌شود.

وی به میزان توزیع کود بین کشاورزان شهرستان اشاره کرد و افزود: برای تسهیل در کار کشاورزان ما یک ماه و نیم زودتر از سایر مناطق استان کار توزیع کود را آغاز کرده و به ازای هر هکتار کشت گندم آبی ۱۰۰ کیلو و برای گندم دیم ۵۰ کیلو کود در اختیار کشاورزان گذاشته‌ایم در حالی که در سطح استان این میزان برای کشت گندم آبی و دیم به ترتیب ۷۵ و ۲۵ کیلو به ازاء هر هکتار است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما