تازه های سایت

کد مطلب: 42040
29. خرداد 1399 - 8:11
شهروندان نهاوندی ضمن تأکید بر برخورد با پدیده سد معبر، با توجه به شروع فصل گرم سال از شهرداری برای ساماندهی و جمع‌آوری به‌موقع زباله‌ها درخواست توجه بیشتر دارند.

به گزارش پایگاه خبری گرو، شهرداری نهاوند این روزها مشغول انجام چندین پروژه عمرانی و تفریحی در شهر نهاوند است که ساماندهی مسیل،  پروژه بزرگ تفریحی بام نهاوند و طرح چهارباغ به همراه پیاده راه‌سازی خیابان قیصریه ازجمله این پروژه‌ها است.

این پروژه‌ها باعث خوشحالی شهروندان شده، هرچند که طولانی‌تر شدن عملیات اجرایی این طرح‌ها ازجمله پیاده راه قیصریه باعث گلایه کسبه و مردم شده است ولی مردم از شهرداری نهاوند انتظارات به‌حق بیشتری دارند.

داشتن محله‌ای تمیز و زیبا و عاری از زباله و خیابان‌هایی بدون چاله و خرابی آسفالت حق شهروندان است و شهرداری نیز باید به این مطالبه شهروندان جامعه عمل بپوشاند.

زیباسازی منظر شهروندان و توجه به دغدغه‌های شهروندان ازجمله ساماندهی سد معبر، ساماندهی جمع‌آوری زباله‌ها و ترمیم آسفالت خیابان‌ها ازجمله درخواست‌های این روزهای شهروندان نهاوندی است.

 

 

لزوم ساماندهی زباله‌های جمع آوری سطح شهر

مردم برخی از مناطق نهاوند در پیام‌هایی از جمع‌آوری نشدن زباله‌ها و انباشت آن‌ها در محله‌های زندگی خود گلایه‌مند هستند و از شهرداری درخواست دارند تا به این وضعیت خاتمه دهد چراکه فصل گرم سال فرارسیده و انباشت زباله اصلاً وجهه خوبی ندارد و در شرایط کرونایی نیزخطر آفرین است.

وضعیت جمع‌آوری زباله‌ها در برخی نقاط شهر مانند شهرک شهید حیدری، شهرک نیروی انتظامی، جوادیه، دستغیب، گلشن، میدان بار و چند نقطه دیگر مطلوب نیست و به‌صورت روزانه و مستمر انجام نمی‌شود.

در برخی مناطق نیز باکس زباله هم برای جمع‌آوری زباله‌ها وجود ندارد و زباله‌ها رهاشده‌اند واین رها شدگی زباله ها چهره نا زیبایی به این مناطق داده‌اند و خطر بروز بیماری برای کودکان نیز وجود دارد.

 

 

سوری یکی از ساکنان شهرک جهاد نهاوند در گفتگو با خبرنگار مااظهار کرد: انگار کسی نمی‌خواهد مشکلات این منطقه را مرتفع کند و به هرکجا هم مراجعه می‌کنیم کسی پاسخگو نیست، پیمانکار سه سال است که این خانه‌ها را رها کرده و هنوز پایان کار نگرفته است و سند مالکیت سکنه هم ‌روی هواست.

وی به دیگر مشکلات این واحدهای مسکن مهر اشاره کرد و گفت: خیابان اصلی اینجا آسفالت نشده و شهرداری هم اعلام می‌کند که آن محله را تحویل نگرفته و هیچ خدمتی ارائه نمی‌دهد و زباله‌ها را هم با منت و چند روز یک‌بار تخلیه می‌کند.

هرچند وظیفه شهرداری جمع‌آوری زباله‌ها از مناطق مختلف شهر نهاوند است ولی می‌طلبد مردم نیز با رعایت موارد بهداشتی از دور ریختن زباله‌ها در معابر و کوچه‌ها جدا خودداری کرده و شهرداری نیز نسبت به رفع دغدغه این روزهای شهروندان اقدام کند.

 

سد معبر، مشکل حل نشدنی نهاوند

شهروندان نهاوندی از سد معبر به‌عنوان مهم‌ترین معضل این روزهای سطح خیابان‌های اصلی شهر نهاوند یاد می‌کنند و از مسئولان و شهرداری درخواست دارند به این موضوع ورود کنند و از تعرض مغازه‌ داران و دست ‌فروشان به‌حق شهروندی جلوگیری کنند.

این روزها در خیابان‌های نهاوند مغازه‌داران در سایه عدم نظارت مسئولان به خود اجازه می‌دهند بدون توجه به شهروندان، قسمتی از خیابان را اشغال کرده و اجناس مغازه خود را در داخل پیاده‌رو قرار دهند و کسی هم با این شرایط کاری نداشته باشد.

سجاد سیف یکی از همشهریان در مورد مشکل سد معبر در نهاوند می‌گوید: با گذر از خیابان‌های شهر نهاوند خواهید دید که تعرض به پیاده‌رو قصه کهنه‌ای است که تنفس هسته مرکزی شهر را گرفته است، دست‌فروشان متحرک و ثابت، خودروهای افراد دست‌فروش و خودروهای پارک‌شده پیاده‌روها را به تصرف خود درآورده‌اند.

وی افزود: تردد در پیاده‌روهای شهری برای بسیاری از شهروندان نهاوندی مشکل ایجاد کرده و باعث شده بسیاری از شهروندان از ابتدایی‌ترین حقوق خود که سهولت در رفت‌وآمد است، محروم شوند، در این میان، کارکرد اصلی پیاده‌روها به محلی برای کاسبی مغازه‌داران و پارک خودروها و موتورسیکلت‌ها تبدیل‌شده است.

 

 

 کسبه اجازه ندارند از پیاده‌رو برای گذاشتن اجناس استفاده کنند

کم‌عرض بودن خیابان‌های نهاوند یکی دیگر ازعواملی است که به گسترش معضل سد معبر افزوده است و شهروندان برای عبو از پیاده‌روهای باریک مجبور به عبور از خیابان‌های کم‌عرض هستند که مشکلاتی از قبیل تصادف و دیگر مشکلات را برای شهروندان و رانندگان به وجود می‌آورد.

طبق قوانین شهرداری‌ها به هیچ واحد صنفی مجوز اشغال سطوح معابر داده نشده است و بر این اساس هیچ‌یک از کسبه و واحدهای صنفی اجازه ندارند از پیاده‌رو برای گذاشتن اجناس استفاده کنند ولی این رویه در نهاوند معمول است.

اجرا نشدن قانون و مصوبات شورای ترافیک در کنار ضعف نظارت و عدم توجه مردم به حقوق خود در کنار قانون‌شکنی برخی مغازه‌داران و نبود برنامه مشخص برای ساماندهی سد معبر باعث شده که با گشت‌وگذاری کوتاه در شهر به عمق این معضل شهری در نهاوند پی برد.

هرچند در جلسه اخیر در شهرداری نهاوند نیز مقر رشد کلیه ماشین‌هایی که در سطح شهر باعث ایجاد سد معبر و سبب بروز ترافیک شده‌اند با همکاری راهنمایی رانندگی، نیروی انتظامی و شهرداری جمع‌آوری شوند ولی اجرای این مصوبه خواسته به‌حق شهروندان نهاوندی است.

 

 

وضعیت تأسف‌بار آسفالت برخی از خیابان‌های نهاوند

عدم آسفالت مناسب و وجود حفره و چاله‌های متعدد در خیابان‌ها و مناطق مختلف شهر نهاوند باعث آزردگی خاطر مردم خصوصاً رانندگان است و عدم آسفالت نقاطی که طی سال‌های گذشته توسط دستگاه‌های خدمات رسان حفاری‌ و به‌صورت خاکی به حال خود رهاشده‌اند از دیگر مشکلاتی است که این روزها مردم در شهر نهاوند با آن مواجه هستند.

با توجه به اینکه وجود کوچه‌های مناسب یکی از دغدغه‌های شهروندان است و از عوامل مؤثر در نحوه و کیفیت زندگی شهری است، شهرداری نهاوند با توجه به راه‌اندازی کارخانه اسفالت، کارهایی را در این زمینه شروع کرده و به لکه‌گیری و ترمیم آسفالت در برخی مناطق مشغول است.

هرچند این اقدامات و تسریع درروند آسفالت‌ریزی قابل‌تقدیر است ولی وجود چاله‌ها باعث رنجش رانندگان شده است و در ذهن گردشگرانی که به شهر نهاوند می‌آیند خاطره خوبی بر جای نخواهد گذاشت.

رانندگان نیز با گلایه از وضعیت خیابان‌های نهاوند، هزینه‌های سنگین تعمیر ماشین را متوجه خسارت دیدن به دلیل عبور از این مسیرها عنوان می‌کنند و از مسئولان درخواست دارند هرچه سریع‌تر فکری به حال خیابان‌های نهاوند بکنند.

البته در ایجاد چاله‌ها و ناهمواری‌ها دستگاه‌های خدمات رسان نیز نقش مهمی دارند که باید با برگزاری جلسات هماهنگی و انجام تعهدات توسط این نهادها از مشکلات شهروندان کاسته شود.

این روزها شهرداری نهاوند مشغول عملیات زیرسازی، ترمیم و آسفالت معابر در بلوار چمران، خیابان پیروزی، بلوار حامد شرقی، خیابان رسالت، بلوار ۹ دی، خیابان فاطمیه، بلوار مهدیه و برخی دیگر از مناطق است که خواسته شهروندان تداوم و تسریع این اقدامات است.

به گزارش پایگاه خبری گرو؛ در کنار اقداماتی که شهرداری انجام می‌دهد و باعث زیباسازی شهری و تغییر مبلمان شهری می‌شود این نهاد باید به دغدغه‌های شهروندان درزمینهٔ رفع سد معبر، آسفالت‌ریزی کوچه‌ها و جمع‌آوری زباله‌ها به‌عنوان مهم‌ترین معضلات شهری این روزهای نهاوند پاسخ دهد و این مشکلات را حل کند تا زمینه رضایت‌مندی هرچه بیشتر شهروندان فراهم شود.

 

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

مشکل دو چیز است.۱-نبود شرکتهای پیمانکاری و نظافتی در شهرداری۲-همت کافی نداشتن برای تعریض خیابانها و پیاده رو ها.(خیابان کشی مجدد نیاز لازم نهاوند است)/تا تبدیل به بحران نشده کاری کنید جمعیت داره زیاد میشود ماشین ها دارن زیاد میشوند.تذکر به مسئولان، نهاوند در گذشته ایالت بوده نه یک شهر کوچک.

دیدگاه شما