تازه های سایت

کد مطلب: 41724
2. خرداد 1399 - 11:14
مدیر حوزه علمیه نهاوند گفت: در انقلاب اسلامی «آرمان فلسطین» که روز قدس به‌عنوان نماد این آرمان محسوب می‌شود بر پایه آیات قرآن و وجوب دفاع از مظلومین و مستضعفین است.

به گزارش پایگاه خبری گرو، حجت‌الاسلام عباس مولوی گفت: فلسفه روز قدس، احیای ماجرای فلسطین است.

مدیر حوزه علمیه نهاوند افزود: قبل از اعلام روز قدس از سوی امام خمینی(ره)، مسئله فلسطین به عنوان یک مسئله عربی(ماجرایی میان اعراب و فلسطین) مطرح بود که به مسلمانان ارتباطی نداشت

وی اضافه کرد: امام خمینی(ره) با نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به‌عنوان روز قدس، نشان داد که مبانی انقلاب اسلامی که به سرنوشت مسلمانان و غیرمسلمانان توجه دارد ریشه در حمایت از مستضعفان دارد.

وی گفت: آیه شریفه «وَمَا لَكُمْ لَا تُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَالْمُسْتَضْعَفِينَ مِنَ الرِّجَالِ وَالنِّسَاءِ وَالْوِلْدَانِ الَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَخْرِجْنَا مِنْ هَٰذِهِ الْقَرْيَةِ الظَّالِمِ أَهْلُهَا وَاجْعَلْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ وَلِيًّا وَاجْعَلْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ نَصِيرًا؛ چرا در راه خدا جهاد نمی‌کنید و در راه (آزادی) جمعی ناتوان از مرد و زن و کودک که دائم می‌گویند: بار خدایا، ما را از این شهری که مردمش ستمکارند بیرون آر و از جانب خود برای ما نگهدار و یاوری فرست(نساء/ آیه ۵۷) به آرمان فلسطین اشاره دارد.

وی گفت: یکی از سیاست‌های کلیدی نهضت امام خمینی(ره) که برگرفته از آیات قرآن است «آرمان فلسطین» یعنی مبارزه با رژیم صهیونیستی و آزادی قدس شریف به‌عنوان قسمتی از سرزمین فلسطین است.

مدیر حوزه علمیه نهاوند ادامه داد: خداوند در آیه۵۷ سوره مبارکه نساء، دستور جهاد صادر می‌کند و از انسان‌ها می‌خواهد که در راه خدا با کسانی که مستضعفین را به استضعاف کشیده‌اند تنها به این جرم که به خداوند ایمان داشتند مبارزه و جنگ کنند.

وی گفت: بنابراین در انقلاب اسلامی «آرمان فلسطین» که روز قدس به‌عنوان نماد این مبارزه و آرمان محسوب می‌شود بر پایه آیات قرآن و وجوب دفاع از مظلومین و مستضعفین است.

این مدرس حوزه عنوان کرد: اگر در آرمان‌های نهضت امام خمینی(ره) چیزی با عنوان روز قدس نبود، آرمان فلسطین و آزادی قدس نیز در میان مسلمانان هیچ‌گاه مطرح نبود.

مولوی گفت: طبق سخنان مقام معظم رهبری که می‌فرمایند: «مسئله فلسطین مسئله اول سیاست بین‌الملل اسلامی است» روز قدس به معنای مطرح کردن مسئله فلسطین در سیاست‌های بین‌الملل است.

معامله قرن یک بازی سیاسی است
این کارشناس دینی ابراز کرد: این سخن رهبری نشانگر اهمیت مسئله فلسطین و تأثیر انقلاب اسلامی در احیای این آرمان و آزادسازی سرزمین اشغال‌شده دارد.

وی با اشاره به اینکه معامله قرن، یک بازی سیاسی است، گفت: رژیم صهیونیستی در حال حاضر بسیار ضعیف شده و دیگر آن قدرت سابق را ندارد چراکه قدرت امنیتی آنها به‌واسطه تقویت جبهه مقاومت و همچنین شیوع کرونا شکننده و ضعیف شده است.

مولوی ادامه داد: لذا معامله قرن یک بازی سیاسی و تبلیغاتی بوده که رژیم صهیونیستی باهم پیمانانش با آن به دنبال زنده نگاه‌داشتن اسرائیل در منطقه هستند درحالی‌که این رژیم غاصب بسیار ضعیف شده است.

این مدرس حوزه گفت: انقلاب اسلامی برای حل مسئله فلسطین ۲ سیاست راهبردی دارد، نخست عدم تجزیه فلسطین و دوم برگزاری همه‌پرسی با حضور همه فلسطینی‌ها برای تعیین سرنوشت و هویت این سرزمین اشغال‌شده است.

دیدگاه شما

شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام