تازه های سایت

پربیننده ها

کد مطلب: 38671
21. شهريور 1398 - 9:17
در زیر گنبد حضرت معصومه علیهاسلام و در جوار آن حضرت، برخی از امام زادگان و همراهان این بانو در سفر قم مدفون هستند.

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی گرو، در زیر گنبد حضرت معصومه علیهاسلام و در جوار آن حضرت، برخی از امام زادگان و همراهان این بانو در سفر قم مدفون هستند. شایسته است در هنگام زیارت، به ساحت ایشان نیز عرض ارادت بنماییم.

مشخصات این افراد به شرح زیر است:

زینب
برخی ایشان را دختر امام جواد علیه السلام دانسته‌‏اند. او بعد از وفات حضرت معصومه علیهاسلام به قم آمد و گنبدی بر مزار ایشان ساخت. از احوالات و زندگی دایشان اطلاعی چندان در دست نیست. او را دختر «موسی مبرقع» نیز می‌‏دانند. همان شخصی که بعد از تصرف در اموال برادر مرحومش قدرت مالی یافت و دست ‏به مرمت مزار فاطمه معصومه علیهاسلام زد. البته وی در سال ۳۲۵ رحلت کرد و در کنار قبر برادرش محمد بن ‏موسی، در چهل اختران قم به خاک سپرده شد.

ام محمد
در تاریخ قم از وی به‌عنوان دختر امام جواد علیه السلام نام برده شده است.

میمونه
این بانوی محترمه دختر امام کاظم علیه السلام است. برخی نیز از وی و دو خواهر دیگرش (زینب و ام‏ محمد) به‌عنوان دختران امام جواد علیه السلام نام برده‌اند. او از زنان عفیف و پرهیزکار بود. از اموال برادرش محمد، نیمی به ارث به او رسید و بنا بر وصیتش بعد از وفات در بیرون بقعه حضرت معصومه علیهاسلام دفن شد و بر مزارش گنبدی مانند گنبد اول ساختند.

ام اسحاق
او از بانوان ممتاز شیعه شمرده می‏ شود که نزد محمد بن موسی ‏بن محمدبن علی بن‏ موسی الرضا علیهم السلام به خدمت اشتغال داشت. محمد بن ‏موسی از نخستین کسانی است که از کوفه به جوار حضرت معصومه علیهاسلام مهاجرت کرد. او که از سادات رضوی بود در سال ۲۵۶ قمری در قم ساکن شد و در سال ۲۹۶ نیز وفات یافت.

ام حبیب
او خدمت‌گزار ابو علی محمد اعرج بن ‏احمد بن‏ موسی بود و بعد از وفات میمونه چشم از جهان فرو بست.

ام قاسم
او دختر «علی کوکبی» است و بعد از میمونه و ام‏ حبیب وفات یافت.

ام احمد
او دختر احمد بن ‏موسی بن ‏محمد جواد بن علی بن ‏موسی بن‏ جعفر علیهم السلام است. به‌همراه فرزندان برادرش (محمد اعرج) از کوفه به قم آمد. آن بانوی پرهیزکار، بعد از وفات در مشهد محمد بن‏ موسی مبرقع یا «بابلان» دفن شد.

دیدگاه شما

پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد