تازه های سایت

پربیننده ها

کد مطلب: 38537
10. شهريور 1398 - 18:34
رئیس هیئت ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی نهاوند گفت: به مناسبت فرارسیدن ماه محرم مراسم سنتی “رخصت یا مولا ” با حضور ارادتمندان امام حسین (ع) در زورخانه پوریای ولی نهاوند برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری گرو، کریم رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: هرساله با فرارسیدن ماه محرم ورزشکاران نهاوندی و پیشکسوتان و پهلوانان شهرستان نهاوند خود را برای عزاداری در این ماه آماده می‌کنند و گود زورخانه حال و هوایی دیگر دارد.

وی اظهار داشت: چند سالی است که با تلاش جوانان محب اهل‌بیت و با حضور ورزشکاران باستانی‌کار نهاوند مراسم سنتی رخصت یا مولا باشکوه خاصی برگزار می‌شود.

رئیس هیئت ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی نهاوند افزود: در این مراسم معنوی که در زورخانه پوریای ولی شهرستان نهاوند برگزار می‌شود محبان و عاشقان اهل‌بیت با برگزاری مراسم عزاداری به استقبال ماه محرم می‌روند.

وی ادامه داد: هم‌زمان با اولین شب آغاز ماه محرم ماه عزای شیعیان و عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) مراسم سنتی “رخصت یا مولا ” با حضور هیئت‌امنای مساجد و پیشکسوتان ورزش باستانی و جمعی از عاشقان اهل‌بیت در محل زورخانه پوریای ولی نهاوند برگزار می‌شود.

رضایی گفت: در این مراسم عزاداران و ورزشکاران از مولا علی (ع) برای شروع عزاداری برای فرزندان بزرگوار ایشان حضرت امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) اجازه و رخصت می‌گیرند.

 

 

وی ادامه داد: این مراسم در فضایی معنوی و سرشار از اندوه در محل زورخانه که با پرچم و بیرق‌های یا اباعبدالله سیاه‌پوش شده است برگزار شد و مورد استقبال علاقه‌مندان قرار گرفت.

رئیس هیئت ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی نهاوند به دیگر بخش‌های این مراسم اشاره کرد و گفت: در آیین “رخصت یا مولا ” پیر غلامان به همراه پیشکسوتان باستانی‌کار با بستن شال‌های سیاه در بالای گود زورخانه نشسته و بر گردن کسانی که به زورخانه وارد می‌شوند شال سیاه انداخته و سیاه‌پوش می‌کنند.

 

 

وی ادامه داد: هم‌زمان مرشدان نیز با نواختن ضرب‌در ماتم عظمای خاندان مطهر اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) اشعاری را سر داده و به سوگواری می‌پردازند.

رضایی بابیان اینکه مراسم رخصت یا مولا چند سالی است در نهاوند انجام می‌شود، افزود: در این مراسم ورزشکاران ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای، بانوای مرشدان و با نوحه‌خوانی مداحان به عزاداری می‌پردازند و مراسم تعزیه‌خوانی نیز برگزار می‌شود.

 

 

وی اظهار داشت: این مراسم باعث ایجاد همدلی و وحدت در بین هیئت‌های عزاداری شهرستان می‌شود و خود جوانان با کمک بزرگان ورزش نهاوند این کار را انجام می‌دهند.

رئیس هیئت ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی نهاوند در پایان گفت: خدمت به دستگاه امام حسین (ع) برای همه ما باعث افتخار است و هرچه می‌توانیم باید فرهنگ پهلوانی و آزادگی و فرهنگ ناب حسینی را از هر طریقی که می‌توانیم در جامعه ترویج دهیم.

 

دیدگاه شما

سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار