تازه های سایت

کد مطلب: 35657
18. فروردين 1397 - 8:41
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان گفت: از ابتدای سال آبی 97 ـ96 تاکنون 176 میلی‌متر بارش برف و باران در سطح استان رخ داده است.

به گزارش پایگاه خبری گرو، منصور ستوده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار کرد: از ابتدای سال آبی 97 ـ96 تاکنون 176 میلی‌متر بارش برف و باران در سطح استان رخ داده که هنوز وضعیت ذخایر آبی همدان با این بارش‌ها بهبود نیافته است.

وی با اشاره به اینکه بارش استان در مدت مشابه سال گذشته 272 میلی‌متر و متوسط بلندمدت 240 میلی‌متر بوده است، افزود: بارش‌های امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 35 درصد و در مقایسه با متوسط بلندمدت 27 درصد کاهش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای استان همدان بیان کرد: در محدوده مطالعاتی همدان ـ بهار ایستگاه سد اکباتان 173 میلی‌متر بارندگی رخ داده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 273 میلی‌متر بوده است که 37 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی میزان بارندگی در ایستگاه وسج محدوده مطالعاتی نهاوند در سال گذشته را 283 میلی‌متر اعلام کرد و گفت: امسال در این ایستگاه 188 میلی‌متر بارندگی گزارش شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 34 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

ستوده بیان کرد: میزان بارش در ایستگاه وراینه محدوده مطالعاتی نهاوند 244 میلی‌متر بوده که نسبت به بارش 495 میلی‌متر در مدت مشابه سال گذشته 51 درصد کاهش دارد.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال آبی 96 تاکنون در ایستگاه آق کهریز همدان - بهار 190 میلیمتر بارندگی رخ داده است افزود: میزان بارندگی سال گذشته در این ایستگاه 200 میلی‌متر بوده که مقایسه این دو عدد کاهش 6 درصدی بارندگی در این منطقه را نشان می‌دهد.

ستوده با اعلام اینکه ایستگاه قهاوند در محدوده مطالعاتی رزن ـ قهاوند 113 میلی‌متر بارندگی داشته است گفت: میزان بارندگی ثبت شده در این ایستگاه در مدت مشابه سال گذشته 200 میلی‌متر بوده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته در ایستگاه خمیگان محدوده مطالعاتی رزن- قهاوند 183 میلی‌متر بارندگی داشتیم تصریح کرد: میزان بارندگی امسال در این ایستگاه برابر 153 میلی‌متر بوده که نشاندهنده کاهش 16 درصدی بارندگی منطقه دارد.

ستوده با اشاره به اینکه همدان از ذخایر آبی زیرزمینی و سطحی مناسبی برخوردار نیست و باید صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف در اولویت قرار گیرد، عنوان کرد: تلاش بر این است تا برای پاییز امسال ذخیره مناسبی را در سدهای استان همدان نگه‌داشت تا دچار مشکل نشویم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام