تازه های سایت

کد مطلب: 32982
17. مهر 1396 - 7:35
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند گفت: ‌۱۷۰۰ تن آفتابگردان روغنی از ۷۰۰ هکتار از مزارع نهاوند برداشت شد.

به گزارش پایگاه خبری گرو، احمد باقری با اعلام این خبر گفت: نهاوند با تولید بیش از 96 درصد آفتابگردان دراستان نقش به‌سزایی در کاهش واردات دانه‌های روغنی آفتابگردان دارد.

وی خاطر نشان کرد: کشاورزان نهاوندی با تولید دانه‌های روغنی آفتابگردان بیشترین نیاز کارخانه های روغن کشی استان را تامین می کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوندادامه داد: میانگین تولید آفتابگردان در هر هکتار از مزارع نهاوند بین 2100 تا 2400 کیلوگرم است که کار کاشت، داشت و برداشت به شکل مکانیز و آبیاری تحت فشارانجام می شود ویکی از محصولاتی است که احتیاج به آب کمی دارد.

باقری تصریح کرد: با توجه به وضعیت منابع آبی نهاوند آفتابگردان به دو شکل آجیلی و روغنی و دوبار در سال کشت می شود.

وی اظهارداشت: فصل برداشت آن از اوایل مهر ماه شروع و تا 10 آبان‌ماه ادامه دارد آفتابگردان روغنی نهاوند که دارای مرغوبیت خیلی خوبی است برای استفاده در کارخانه‌های روغن‌کشی و به کشور عراق و استان‌های لرستان و کرمانشاه صادر می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند گفت: کشت زیاد این محصول در  شهرستان نهاوند به دلیل آب‌ و هوای مناسب و خاک حاصلخیز است که باعث شده که بیشترین میزان سطح زیرکشت و تولید آفتابگردان به این  استان اختصاص یابد.

باقری ادامه داد: در سال‌های اخیر به دلیل تولید فراوان این محصول نهاوند به شهر گل‌های آفتابگردان معروف شده و افزود: تولید ارقام مختلف تخمه آفتابگردان در نهاوند شامل تخمه‌های کرمانشاهی، اصفهانی، بذری، سفید بلند و کوتاه است که به مدت 30 روز برداشت می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام