تازه های سایت

کد مطلب: 32667
28. شهريور 1396 - 8:25
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان خبر داد
آغاز عملیات اجرایی پروژه سد گرین نهاوند
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان از آغاز عملیات اجرایی پروژه سد گرین نهاوند خبر داد و گفت: پیشرفت فیزیکی سد گرین نهاوند در حال حاضر 10 درصد است.

به گزارش پایگاه خبری گرو، منصور ستوده با اعلام این مطلب اظهار کرد: با توجه به اینکه اولویت دولت و وزارت نیرو در سال‌های گذشته تکمیل عملیات اجرایی سدهای با پیشرفت فیزیکی بالای 80 درصد در کشور بود، متأسفانه اعتبار کافی به سدهای با پیشرفت فیزیکی کمتر از 20 درصد تخصیص داده نشد.

وی ادامه داد: بر این اساس با پیگیری بسیار خوب استاندار، نماینده محترم مردم شهرستان نهاوند در مجلس شورای اسلامی و این شرکت ادامه عملیات اجرایی سد گرین با طرح جدید مجدداً شروع شد.

سرپرست شرکت آب منطقه ای همدان با اشاره به اینکه پیشرفت فیزیکی سد گرین شهرستان نهاوند در حال حاضر 10 درصد است، افزود: ذخیره سد در گذشته 40 میلیون متر مکعب و صرفاً جهت مصارف کشاورزی و باغات پایین دست بوده است.

وی تصریح کرد: در صورتی که در طرح جدید، ذخیره سد به کمتر از نصف و معادل 22 میلیون مترمکعب برای تأمین نیاز شرب و صنعت شهرستان کاهش پیدا کرده و 120 میلیون متر مکعب مربوط به حجم تنظیمی و آورد سالانه رودخانه گاماسیاب است.

ستوده بیان کرد: کل هزینه‌های پروژه از سال 89 تاکنون 170 میلیارد ریال است که در راستای ادامه عملیات اجرایی سد بوده و پروژه هیچ گونه اتلاف هزینه نداشته است.

*سد گرین از طریق ماده 56 و تمام هزینه آن توسط پیمانکار پرداخت می‌شود

وی با اشاره به اینکه پروژه سد گرین از طریق ماده 56 و تمام هزینه آن توسط پیمانکار پرداخت می‌شود، بیان کرد: پس از اتمام عملیات اجرایی سد با احتساب سود 16 درصد از محل اعتبارات ملی، توسط دولت پرداخت خواهد شد و هیچ گونه هزینه بابت ساخت پروژه به مردم شهرستان و حومه تحمیل نخواهد شد.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان یادآور شد: این سد صرفاً جهت مصرف آب شرب و برای تأمین نیاز آبی شهرستان و حومه آن است و حق‌آبه کشاورزی همانند روال گذشته بوده و هیچ تغییری نخواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: با تغییر کاربری حجم ذخیره سد از کشاورزی به شرب و صنعت کیفیت سد به چندین برابر افزایش پیدا کرده و با کاهش ارتفاع سد تا یک متر کمتر از زیر سطح چشمه گاماسیاب موضوع زیر آب رفتن چشمه و امکان برگشت آب به چشمه‌های مجاور در شهرستان‌های اطراف منتفی خواهد شد.

وی ادامه داد: طبیعت زیبای محدود سراب گامسیاب و چشم انداز منحصر به فرد منطقه به لحاظ تفریحی و توریستی نه تنها از بین نمی‌رود بلکه دوچندان شده و امکان تبدیل آن به منطقه گردشگری ممکن خواهد شد.

ستوده بیان کرد: این سد برای تأمین مصرف أب شرب و صنعت نهاوند و حومه با حفظ میزان حق آبه کشاورزی و باغات پایین دست در افق 1420 با جمعیتی بالغ بر حدود 240 هزار نفر ساخته می‌شود که پاسخگوی نیاز آبی 25 سال آینده شهرستان نهاوند و حومه آن خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام