تازه های سایت

کد مطلب: 27690
23. شهريور 1395 - 8:29
کارشناس مسائل اجتماعی گفت: اجرای سیاست‌های کلی جمعیت نگرانی‌های پیری جمعیت در آینده را برطرف می‌کند و باعث می‌شود جامعه همواره دارای نیروی فعال و مولد باشد تا نقش مهم و تأثیرگذار خود را در توسعه و پیشرفت کشور ایفا کند.

مهرداد هوشمند در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری گرو، گفت: جمعیت یکی از موضوعاتی است که همواره در طول تاریخ یکی از چالش‌ها و دغدغه‌های فرا روی دولت‌ها و برنامه‌ریزان اقتصادی و اجتماعی بوده و درباره افزایش یا کاهش و یا ثابت ماندن آن، دیدگاه‌ها و نظرات گوناگونی مطرح‌شده و هرکدام به‌نوعی به تحلیل و ارزیابی این موضوع پرداخته و به‌تناسب شرایط و تحولات تاریخی و اجتماعی، سیاست‌های گوناگون جمعیتی را اتخاذ نموده‌اند.

وی اظهار داشت: موضوع کمیت و کیفیت جمعیت از محورهای مهم در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی به شمار می‌رود و هرگونه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در نظام اجتماعی بدون توجه و شناخت ابعاد گوناگون جمعیتی با مشکلات اساسی مواجه خواهد شد. لذا ضرورت دارد که برنامه‌ریزی‌های کلان و جامع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور متناسب باسیاست‌های جمعیتی باشد.

مدرس دانشگاه افزود: بنابراین یکی از عناصر مهم در آینده‌نگری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها داشتن اطلاعات صحیح و درست در رابطه با جمعیت ازنظر کمی و کیفی و ترکیب آن است.

وی بیان داشت: یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در افزایش قدرت ملی در نظام جهانی، دارا بودن جمعیت و نیروی انسانی کارآمد و توانا است که باید علاوه بر کمیت تعداد و تعداد ازنظر کیفیت و کارایی وضعیت مطلوبی داشته باشد

هوشمند افزود: امروز علاوه بر اقتصاد، توان نیروی نظامی، دیپلماسی، فرهنگ، دانش، یکی از عوامل مهم قدرتمندی جوامع در سطح جهانی، داشتن جمعیت توانمند و کیفی است که از آن به‌عنوان یکی از شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی جوامع یاد می‌شود که ضرورت دارد در برنامه‌ریزی‌های کلان و جامع کشور به ابعاد و سیاست‌های جمعیتی توجه اساسی شود.

وی بیان داشت: در حال حاضر جامعه ایران با حدود 78 میلیون نفر جمعیت نزدیک به یک درصد جمعیت هفت‌میلیاردی جهان را به خود اختصاص داده است که طبق نظر صاحب‌نظران و کارشناسان جمعیتی با توجه به روند رشد طبیعی جمعیت، کشور ما در آینده با خطر پیری جمعیت مواجه خواهد شد و اگر برنامه‌ریزی جمعیتی مناسبی نداشته باشیم و سیاست‌های کلی جمعیت را درست اجرا نکنیم در آینده کشوری مسن خواهیم داشت.

این کارشناس مسائل اجتماعی گفت: پیری جمعیت به معنای افزایش تعداد مصرف‌کنندگان نسبت به تولیدکنندگان است؛ یعنی نیروی فعال و کارآمد و مواد و جوان جامعه کاهش می‌یابد که چنین وضعیتی ساختار جمعیتی را به هم می‌زند و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه را با مشکل اساسی مواجه خواهد شد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مشکلات و چالش‌های فراروی کشور ما پایین بودن میزان باروری و کاهش ازواج و بالا رفتن سن ازدواج است؛ که این امر نگرانی‌هایی را برای کارشناسان و صاحب‌نظران جمعیتی ایجاد نموده است و اعتقاددارند که این کاهش آهنگ رشد جمعیت و نگرانی از پیری جمعیت آثار و تبعات منفی بر جامعه به دنبال دارد.

هوشمند افزود: در همین راستا سیاست‌های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری در سال 93 و در 14 بند به همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها ابلاغ گردید که این سیاست‌ها در راستای پویای، بالندگی و جوانی جمعیت کشور به‌عنوان یک فرصت و امتیاز؛ نقش و اهمیت جمعیت کارآمد در اقتدار ملی، جبران کاهش نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری در سال‌های گذشته تدوین‌شده است.

وی با اشاره به اهمیت اجرای این سیاست‌ها گفت: این برنامه تدوین‌شده تا سازمان‌ها و دستگاه‌ها بر اساس این سیاست‌های ابلاغی هماهنگی و تقسیم‌کار، سیاست‌های کلی جمعیت را اجرا کنند تا بخش عمده‌ای از دغدغه‌های کمی و کیفی جمعیت برطرف شود.

رئیس دانشکده فنی نهاوند ادامه داد: نکته مهم در ابلاغیه 14 بندی سیاست‌های کلی جمعیت، فراهم نمودن سازوکارهای لازم در جامعه برای افزایش جمعیت است تا نگرانی‌های پیری جمعیت در آینده حل شود و جامعه همواره دارای نیروی فعال و جوان و مولد باشد و نقش مهم و تأثیرگذار خود را در توسعه و پیشرفت جامعه ایفا نماید.

وی افزود: مسئولان و برنامه ریزان کشور علاوه بر تمرکز بر سیاست‌های مبتنی برافزایش جمعیت، باید بر تربیت جمعیت کارآمد و توانمند تأکید نمایند و جمعیت توانا و مقتدر در دستور کار آن‌ها قرار گیرد یعنی جمعیتی مولد و توانا که در آینده بتواند نقش کلیدی و محوری خود را در توسعه و ترقی جامعه را فراهم نمایند.

هوشمند در ادامه به برخی از راهکارهای تأثیرگذار در اجرای درست سیاست‌های کلی جمعیت جهت حل چالش‌ها و مشکلات جمعیتی اشاره کرد و گفت: ازجمله این راهکارها می‌توان به افزایش آموزش مهارت‌های زندگی و ارتباطی برای جوانان و زوجین جوان، تشویق و ترغیب خانواده‌ها به افزایش نرخ باروری و ارتقای پویایی و بالندگی جمعیت جوان، تقویت و تحکیم بنیان خانواده و بهره‌گیری از راهکارهای مناسب جهت کاهش طلاق، رفع موانع و مشکلات ازدواج جوانان و ترغیب جوانان به تشکیل خانواده و حمایت از زوج‌های جوان در تأمین هزینه‌های زندگی اشاره کرد.

وی همچنین اظهار داشت: ارائه و گسترش خدمات مشاوره‌ای برای تشکیل خانواده، تهیه امکانات مناسب برای مادران در دوران بارداری و شیردهی و هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری، ارتقا آموزش‌های عمومی توسط رسانه‌ها و سازمان‌های مرتبط جهت افزایش فرزند آوری، ارتقا امید به زندگی و تأمین سلامت و تغذیه سالم، اشاعه و گسترش سبک زندگی ایرانی اسلامی جهت تحکیم و تشکیل نهاد خانواده و توجه به تدریس و آموزش درس "دانش خانواده " در دانشگاه‌ها از دیگر راهکارهای تأثیرگذار در اجرای سیاست‌های کلی جمعیت است.

این کارشناس مسائل اجتماعی گفت: دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی نیز می‌توانند با برگزاری همایش‌ها و نشست‌های علمی و تخصصی و کارگاه‌های آموزشی به تبیین اهمیت و جایگاه سیاست‌های کلی جمعیت که از طرف رهبر معظم انقلاب ابلاغ‌شده؛ بپردازند و ابعاد گوناگون آن را در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تجزیه‌وتحلیل کنند و شاخص‌های اجرایی آن را احصا کنند.

هوشمند افزود: همچنین دانشگاه‌ها می‌توانند با آموزش‌های لازم به دانشجویان و فرهنگ‌سازی در بین مردم درباره اهمیت و ضرورت نهاد خانواده و قوام و پایداری آن، نقش مهم و تأثیرگذار خود را در عملیاتی نمودن و تحقق هرچه بیشتر و بهتر سیاست‌های کلی جمعیت ایفا نمایند.

وی در پایان عنوان کرد: دانشگاه‌ها می‌توانند با برگزاری دوره‌های آموزش مهارت‌های زندگی ارتباطی و ارائه خدمات مشاوره‌ای به دانشجویان و مردم و رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی و تدوین شاخص‌های توسعه انسانی و انجام پژوهش‌های علمی در زمینه ابعاد گوناگون مسائل جمعیتی و نقش و ارتباط آن با توسعه انسانی، چالش‌ها و مشکلات جمعیتی فراروی برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های کشور را حل نماید.

انتهای پیام/

478625

دیدگاه شما

شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام