تازه های سایت

کد مطلب: 27422
29. تير 1395 - 8:16
خبرنگار و نویسنده دوران دفاع مقدس گفت: برای زنده نگه‌داشتن و انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل جوان لازم است که کتب ایثارگری‌های مردم در جنگ تحمیلی در مدارس و دانشگاه‌های ما تدریس شود.

به گزارش پایگاه خبری گرو، دوران با غرور دفاع مقدس نشان‌دهنده یک عزم ملی و بر خواسته از غیرت دینی مردم ایران بود که زوایای بسیار زیبایی را ازهمکاری، همدلی و شهادت و رشادت به همگان نشان داد و در این میان خبرنگاران و عکاسان این دوران نقش مهمی در روایتگری لحظه‌های ناب دوران دفاع مقدس و انعکاس اخبار تلخ و شیرین جبهه‌ها بر عهده داشتند.

یکی از نویسندگان ادبیات دفاع مقدس که در دورانی نیز رزمنده، عکاس و خبرنگار جنگ تحمیلی بوده و در میدان جنگ حضور مستمر داشته رضا خدری است که در سال 1329 در شهرآبادان متولدشده است و همزمان با دوران دانشجویی در سال 47 فعالیت روزنامه‌نگاری و عکاسی را آغاز کرده است و در دوران دفاع مقدس تصاویر و گزارش‌های بسیار زیبایی را از آن دوران به همراه دارد.

به‌صورت اتفاقی متوجه حضور این نویسنده و هنرمند انقلابی در شهرستان نهاوند شدیم و فرصت را برای انجام یک مصاحبه فراهم کردیم که در ادامه می‌خوانید.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید: بیش از 40 سال است که به کار عکاسی، خبرنگاری و نویسندگی وقایع انقلاب و دفاع مقدس مشغول هستم و در چندین عملیات نیز حضور داشتم و عکاسی کردم.

رضا خدری ادامه داد: متولد شهر مقاومت و ایثار آبادان هستم و بعد از طی کردن تحصیلات مقدماتی الآن دانشجوی رشته دکترای علوم سیاسی هستم و مدرک کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل را نیز کسب کرده‌ام و عاشق نویسندگی و کار خبری هستم.

 

844706

 

وی می‌گوید: دوران دفاع مقدس باعث شد تا ما که از نزدیک با جنگ ارتباط داشتیم بتوانیم لحظه‌های بسیار زیبا و معنوی و حادثه‌ای این رویداد را پوشش دهیم و ثبت کنیم و از رشادت‌های فرزندان غیور ایران اسلامی بگوییم و بنویسیم.

نویسنده کتاب‌های دوران دفاع مقدس اظهار کرد: در رویدادهای بسیار مهمی مانند آزادسازی خرمشهر حضورداشته و تصاویر بسیار زیبایی را شکار کرده است که دیدن این صحنه‌ها و ذوق نویسندگی که داشتم باعث شد این وقایع را نوشته و به‌صورت کتاب چاپ کنم.

خدری گفت: در اواخر سال 1362 و در بحبوحه جنگ اولین کتابم را با عنوان " زار قاسم بلم‌ران خرمشهری " نوشتم که به دلیل استقبال علاقه‌مندان تاکنون 5 بار تجدید چاپ‌شده است و در بیش از 10 هزار جلد چاپ‌شده است.

نویسنده کتاب خرمشهر نمی‌میرد ادامه داد: تجدید چاپ کتاب‌های دفاع مقدس نشان می‌دهد که مردم می‌خواهند از جنگ بدانند و تصاویر رشادت‌ها و وقایع اتفاق افتاده برای فرزندان غیور خود را دنبال کنند؛ بنابراین وظیفه همه نشر و ترویج فرهنگ دفاع مقدس با استفاده از همه ابزارهای در اختیار است.

 

844707

 

وی افزود: دومین کتابم را نیز چند ماه بعد از کتاب اول با عنوان " خرمشهر از اسارت تا آزادی " را که روزشمار 45 روز مقاومت مردم این شهر است؛ در تابستان سال 63 چاپ کردم که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و 5 بار تجدید چاپ شد.

خدری گفت: علت استقبال مردم از این کتاب‌ها این است که من خودم چون جنگ را از نزدیک لمس کردم راحت‌تر می‌توانم آن را روایت کنم و استفاده از تصاویر واقعی در کتاب‌ها بر گیرایی و روانی آن تأثیر بسیار زیادی دارد.

این نویسنده دفاع مقدس افزود: در نوبت‌های بعدی که کتاب می‌نوشتم علاقه مردم را به این‌گونه کتاب‌ها به‌وضوح می‌دیدم و این موضوع برای من ایجاد انگیزه می‌کرد و به همین دلیل کتاب‌های " از طهران تا تهران "، "خرمشهر نمی‌میرد "، " از خونین‌شهر تا خرمشهر "، " 2838 تهاجم به خارک " و از حلبچه تا شلمچه را به رشته تحریر درآوردم که هرکدام از این کتاب‌ها با استقبال مواجه شده است.

رضا خدری می‌گوید: در این کتاب‌ها از تصاویر دیده نشده‌ای استفاده‌شده است که برای کسانی که زمان جنگ را درک نکرده‌اند بسیار جذاب است.

وی در مورد مضمون کتاب‌هایش گفت: مضمون کتاب " از خونین‌شهر تا خرمشهر " به خاطرات خودم با 80 نفر از غیور زنان و مردان خرمشهری، مربوط می‌شود که همه این افراد به‌عنوان رزمنده در جنگ تن‌به‌تن مقابله با دشمن دفاع می‌کردند که اکثر این عزیزان جانباز نیز هستند.

این نویسنده دفاع مقدس افزود: به‌پاس قدردانی از زحمات مردم خرمشهر و آبادان دو کتاب نیز نوشته‌ام که مجوز انتشار گرفته‌اند با عنوان‌های " خرمشهر قلب ایران " و "آبادان در خاطره‌ها " تا قدردانی باشد برای رشادت‌های مردم این دو شهر و روایت متفاوتی از آزادسازی خرمشهر قهرمان باشد.

خدری ادامه داد: کتاب " خرمشهر قلب ایران در 168 صفحه نوشته‌شده که موضوع آن درباره سقوط خرمشهر در 5 آبان سال 59 و آزادسازی آن در روز 3 خرداد سال 1361 است و به‌زودی برای علاقه‌مندان روانه بازار می‌شود.

وی بابیان اینکه همه کتاب‌ها را با توجه به مشاهدات و تحقیقات دقیق چاپ کرده گفت: یکی از کتاب‌هایی که خیلی دوست دارم کتاب " ازحلبچه تا شلمچه " است که درباره بمباران شیمیایی این شهر و جنایتی که علیه مردم بی‌گناه شده بود نوشته‌شده است.

 

844705

 

این نویسنده دوران دفاع مقدس بیان کرد: نگارش این کتاب 2 سال زمان برد که در آن از عکس‌های مجروحان و شهدای شیمیایی استفاده کردم و اسم 134 شهید شیمیایی مازندران را نیز در آن آورده‌ام.

خدری گفت: در حال حاضر در حال تدوین و نگارش چندین کتاب هستم و در مرحله جمع‌آوری تصاویر و تحقیقات هستم تا بتوانم کتاب‌های فاخری را چاپ کنم.

وی در مورد عنوان این کتاب‌های جدید اظهار کرد: کتاب‌های بانام، ژئوپلیتیک مازندران در دفاع مقدس، مرزن‌آباد سرزمین علویان، جنگ نفت، چالوس قدمگاه 21 هزار شهید و نفت، آتش، خون در خلیج‌فارس از دیگر آثاری است که چاپ و منتشر می‌شوند.

نویسنده دفاع مقدس گفت: با توجه به رشادت‌های فرزندان غیور نهاوند در دوران مقدس و پیشینه تاریخی موفق این شهرستان و داشتن شخصیت‌های کشوری بسیار زیاد با رایزنی با مسئولان و چند نفر از خبرنگاران و عکاسان قدیمی نهاوند سعی داریم کتاب نهاوند، ایثارگران و اسطوره‌ها را درباره نقش مردم این خطه در دفاع مقدس با ارائه تصاویری جدید چاپ کنیم تا دین خودمان را به شهدای عزیز نهاوند ادا کنیم.

وی افزود: هشت سال دفاع مقدس به‌عنوان بخش پرافتخار دوران معاصر کشور همواره باید زنده بماند و توسط نهادهای فرهنگی و مرتبط باید برای نسل جوان بازگو شود و ترویج یابد تا همیشه فرهنگ ایثار و جهاد و شهادت در جامعه جاری شود.

خدری در پایان گفت: باید از رشادت‌ها و آثار رزمندگان اسلام برای نسل جوان کتاب و مجله تهیه کنیم و از این کتاب‌ها در مدارس و دانشگاه‌ها تدریس شود تا این فرهنگ غنی و پر ازغرور مایه مباهات و افتخار جوانان این مرزوبوم شود.

گفت‌وگو از مهدی سهرابی

انتهای پیام/

478625

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان