تازه های سایت

کد مطلب: 27265
5. تير 1395 - 15:46
مسئول کانون بسیج هنرمندان شهرستان نهاوند از برگزاری مراسم تعزیه‌خوانی به مناسبت لیالی قدر و ایام شهادت امیر مؤمنان حضرت علی (ع) در شهرستان نهاوند خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری گرو، امیر بحیرایی در جمع خبرنگاران نهاوند گفت: همزمان با فرارسیدن لیالی قدر و ایام حزن و اندوه شهادت پیشوای شیعیان جهان حضرت علی (ع)، کانون بسیج هنرمندان شهرستان نهاوند با همکاری گروه نمایش ققنوس و هیئت تعزیه‌خوانی حضرت شاهزاده علی‌اصغر نهاوند اقدام به برگزاری مراسم تعزیه‌خوانی نموده است.

وی هدف از برگزاری این نمایش آیینی را ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در بین نسل امروزی و زنده نگه‌داشتن آیین و سنت تعزیه در ایامی غیر از ماه محرم دانست.

مسئول کانون بسیج هنرمندان نهاوند افزود: ابزارهای هنری در جامعه امروز مدام در حال تغییر است و تعزیه‌ای در این فضا موفق و با طراوت خواهد بود که بتواند با نگهداری اصالت و روح تعزیه، نوگرایی را در آن تعمیم بخشد که اصل نمایش تعزیه، تطهیر شدن و به آرامش رسیدن مخاطب تعزیه است.

وی بیان داشت: تعزیه بیان تعلقات مذهبی در قالب هنر است که باعث تأثیرگذاری بسیار آن شده است.

بحیرایی با تأکید بر اینکه این نمایش آیینی نشأت‌گرفته از فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی است، گفت: اگر تمام اصول نمایش در تعزیه به کار گرفته شود نه‌فقط در ایام شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) بلکه در تمامی ایام سال می‌توانیم شاهد برگزاری این نمایش مذهبی باشیم.

وی بابیان اینکه تعزیه به‌خوبی می‌تواند روحیه انقلابی و ایثار و شهادت را در جامعه ایجاد کند، اظهار کرد: در تعزیه زبان هنر در جهت تعظیم شعائر مذهبی به کار گرفته شد.

مسئول کانون بسیج هنرمندان نهاوند بیان داشت: این مراسم در روزهای 20 رمضان ساعت 21:30 در روز شهادت حضرت علی (ع) در 21 رمضان ساعت 16 و در شب 22 رمضان ساعت 21:30 در محل میدان قیصریه جنب مرقد مطهر شاهزاده محمد نهاوند برگزار خواهد شد.

وی افزود: خسرو اسماعیلی معین البکا، محمد اسماعیلی نسخه‌گردان و رضا ساکی، پیمان حامدی و محمدرضا روستایی از عوامل اجرای این تعزیه هستند که امیدواریم موردتوجه مؤمنان قرار بگیرد.

انتهای پیام/

478625

دیدگاه شما

پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس