تازه های سایت

کد مطلب: 27130
8. خرداد 1395 - 8:38
مدیر جهاد کشاورزی نهاوند گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال نزدیک ۱۰ هزار تن دانه گشنیز از مزارع نهاوند برداشت شود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۰۰ تن افزایش را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری گرو، احمد باقری با اعلام این خبر گفت: امسال 4 هزار و 600 هکتار از اراضی حاصلخیز کشاورزان نهاوندی به کاشت گیاه خوراکی و دارویی گشنیز پاییزه و بهاره اختصاص یافته که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نزدیک به 100 هکتار افزایش سطح زیر کشت را نشان می‌دهد.

وی اظهار داشت: علت افزایش 100 هکتاری سطح زیر کشت گشنیز در نهاوند تقاضای صادرات نزدیک به 5 هزار تنی به خارج از کشور و همچنین پرسود و کم آب‌بر بودن این محصول در مقایسه با محصولات پر آب بری مانند صیفی‌جات است که با توجه به سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در مورد هدایت کشاورزان به سمت کاشت محصولات کم آب‌بر و پرسود تولید گشنیز نهاوند امسال نزدیک به10 هزار تن است.

باقری اظهار داشت: امسال با توجه به بارش‌های خوب پاییزی و بهاری پیش‌بینی می‌شود از هر هکتار  بین 2200 تا 3100 کیلوگرم محصول تولید شود که این میزان نزدیک به 70 درصد تولید گشنیز کشور و 98 درصد استان است.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند بیان کرد: کارشناسان بخش زراعت این اداره در زمستان فصل استراحت کشاورزان کلاس‌های آموزشی و توجیهی را در مورد نحوه صرفه‌جویی استفاده  از آب زیرزمینی و خشک‌سالی  را برگزار کردندو آنها را به کاشت محصولات پرسود و کم آب بر مانند گشنیز و کلزا توصیه کردند.

وی گفت: در سال‌های اخیر به‌طور متوسط بین 5 تا 7 هزار تن گشنیز در نهاوند تولید شده که متأسفانه بیشترین سود فروش این محصول را واسطه‌ها و کشورهای خارجی می‌برند. اگر توسط بخش خصوصی کارخانه فرآوری احداث شود هم از خام فروشی جلوگیری می‌شود و هم زمینه ایجاد اشتغال و سود بیشتری برای کشاورزان نهاوندی فراهم می‌شود.

باقری بیان کرد: کشاورزان نهاوندی بیش از 90 درصد از بذر گشنیز کشور را فراهم می‌کنند که بذر تولید شده در اختیار سایر کشاورزان در نقاط مختلف کشور قرار داده می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند افزود: مهمترین صادرکنندگان گشنیز در ایران از اهالی نهاوند هستند که به‌تنهایی بیش از 5 هزار تن از این محصول را به ارزش حدود هر کیلو رابین 3 تا 4 دلار به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و اروپا صادر می‌کند که ازجمله متقاضیان اصلی آنها در کشورهای پاکستان، قطر، آلمان و چندین کشور دیگر می‌باشند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر قیمت هر کیلو دانه خشک‌ شده گشنیز نزدیک به 4 هزار تومان است و از این محصول به‌صورت سبزی خوردنی ادویه‌جات تهیه نقل گشنیزی و در صنعت نیز در زمینه‌های تولید عطر، مواد شیمیایی، صنایع بهداشتی، آرایشی، مواد غذایی تولید و شکلات‌سازی استفاده می‌شود.

باقری گفت: بیش از 4 هزار نفر درزمینهٔ کاشت داشت و برداشت این محصول در شهرستان نهاوند مشغول به کار هستند و میلیون‌ها دلار ارزآوری برای کشور دارد.

انتهای پیام/

478625

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان