تازه های سایت

پربیننده ها

کد مطلب: 21516
27. شهريور 1393 - 8:31
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره اعلام وزارت کشور مبنی بر عدم‌برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای در ۲ حوزه "تفت و میبد" و "نهاوند" گفت: برای برگزاری انتخابات آمادگی داریم و منتظریم وزارت کشور اعلام آمادگی کند.

ابراهیمیان

به گزارش پایگاه خبری گرو، ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان، در پاسخ به سؤالی درباره اعلام وزارت کشور مبنی بر عدم‌برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای در دو حوزه "تفت و میبد" و "نهاوند" گفت: درباره برگزاری انتخابات فرآیند قانونی این است که وزارت کشور به‌عنوان مجری انتخابات آمادگی خودش را برای برگزاری انتخابات اعلام کند و شورای نگهبان هم که مطابق قانون اساسی وظایفی دارد برای برگزاری انتخابات اعلام آمادگی کند.

وی با بیان «ابتکار برگزاری انتخابات از شورای نگهبان شروع نمی‌شود که شورای نگهبان بگوید آیا انتخابات باید صورت بگیرد یا نه»، افزود: شروع و استارت این کار (برگزاری انتخابات) از طرف وزارت کشور زده می‌شود و جایگاه‌ها مشخص است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که آیا عدم بودجه کافی برای برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای در دو حوزه انتخابیه تفت و میبد و نهاوند استدلال کافی برای عدم‌برگزاری انتخابات است یا نه، تصریح کرد: پاسخی که ما به وزیر محترم کشور دادیم بر اساس استنباطی بود که از نامه وزیر کشور داشتیم؛ استنباط این بود که برگزاری انتخابات ممکن نیست.

وی گفت: شورای نگهبان درباره مباحث ایجابی انتخابات دخالت می‌کند و نظر می‌دهد، اما اگر عزیزان اعلام کردند برگزاری انتخابات ممکن نیست ما در رابطه با عدم امکان برگزاری انتخابات نظری نمی‌دهیم. ما منتظر هستیم که بگویند ما می‌خواهیم انتخابات را برگزار کنیم تا ما هم سهم خودمان را برای اعمال قانونی انجام بدهیم.

ابراهیمیان گفت: اینکه آنچه در این نامه و مکاتبات آمده در ارزیابی نهایی به‌معنای عدم‌امکان هست یا نه، ما در مقام ارزیابی آن نیستیم. اگر اعلام کنند که ما آماده برگزاری این انتخابات هستیم شورای نگهبان هیچ مانعی برای اینکه به وظایف خود عمل کند ندارد، لذا هنوز اعلام آمادگی نشده است و اعلام عدم‌آمادگی ما را با تکلیفی مواجه نمی‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سؤال که انتخابات در ایران حتی در زمان دفاع مقدس هم برگزار شد، حال مگر وضعیت بدتر از جنگ است که شرایط برگزاری این انتخابات‌ها فراهم نباشد، گفت: اینکه آیا این مشکلات به‌نحوی عدم‌امکان برگزاری انتخابات را توجیه کند باید از عزیزان وزارت کشور سؤال شود چرا که مقام ارزیابی امکان و عدم‌امکان برگزاری انتخابات ما نیستیم.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات در 2 حوزه انتخابیه تفت و میبد و نهاوند آماده است، تأکید کرد: ما منتظر هستیم که وزارت کشور امکان برگزاری انتخابات را به ما اعلام کند. اگر سایر شرایط قانونی جمع شود ما به‌عنوان شورای نگهبان مانعی برای برگزاری انتخابات نمی‌بینیم. لذا عذر عدم‌برگزاری از سوی شورای نگهبان اعلام نشده است./تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاه شما