تازه های سایت

کد مطلب: 21376
19. شهريور 1393 - 8:50

سد آب گرین نهاوند

به گزارش پایگاه خبری گرو، مرتضی عزالدین گفت: از محل اعتبارات ۱ میلیارد دلاری فاینانس به همدان از طرف استاندار مبلغ قابل توجهی برای روند توسعه و پیشرفت سد مخزنی گرین در نظر گرفته می‌شود تا میزان پیشرفت آن فراتر رود.

وی اظهار کرد: اگر روند تخصیص اعتبار لازم به سد گرین نهاوند شتاب یابد این سد در پنج سال آینده به بهره‌برداری کامل می رسد و مردم خوب نهاوند می توانند از این نعمت بزرگ بهره مند شوند.

وی گفت: ما بر این اعتقاد هستیم که این سد یکی از پروژه هایی مهم و استراتژیک استان همدان محسوب می‌شود که در آینده تاثیر زیادی بر روند کشاورزی، محیط زیست و گردشگری استان و منطقه دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان افزود:با توجه به سیاست دولت که باید پروژه های با پیشرفت بالای 70 درصد در زمینه تخصیص اعتبار در اولویت قرار دهد که سد گرین با 8درصد پیشرف شامل این طرح نمی‌شود ولی استاندار در سفر کاری به نهاوند در محل اجرایی این سد قول مساعد داد از محل اعتبار 1 میلیون دلاری فاینانس کمک قابل توجهی به  روند عملیات اجرایی این سد کند.

عزالدین بیان کرد: امسال برای این پروژه تنها 840 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای مالی و بدهی‌های این پروژه به پیمانکاران و نیروی کار آن  باشد بنابراین با تخصیص این اعتبار جدید روند پیشرفت آن چند برابر می‌شود.

وی گفت: تاکنون برای این پروژه 15 میلیارد تومان هزینه شده است که در حال حاضر پیمانکار پروژه 13 میلیارد تومان طلب دارد سد گرین از پروژه‌های بزرگ استان محسوب می‌شود که برای اتمام آن  به 135 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در صورت تخصیص کامل اعتبار این پروژه در سال 98 به بهره برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان  عنوان کرد: سد مخزنی گرین نهاوند با حجم  120 میلیون متر مکعب آب و ارتفاع 105 متر و  611 متر  طول تاج سد و طول دریاچه سه کیلومتر است که عرض آن نیز یک‌ هزار و 200 متر و تراز نرمال ذخیره آب آن 144 هکتار است.

عزالدین اظهار کرد: هدف از ساخت این سد تأمین آب آشامیدنی شهرستان نهاوند و 3 هزار و 599 هکتار توسعه اراضی و 567 هکتار نیز بهبود تامین آب اراضی کشاورزی و همچنین ایجاد بیش از 7 هزار شغل به صورت مستقیم و غیر‌مستقیم است./تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاه شما