تازه های سایت

کد مطلب: 7109
9. بهمن 1391 - 8:13
مهناز می گوید: پس از دو سه بار مراجعه و واریز مبلغ ۱۰۰هزار تومان به عنوان حق ثبت‌نام، تشکیل پوشه، دوره آموزشی و حق استاد، کلاس‌های گویندگی من با یک استاد جوان که خود را از صداپیشگان فیلم‌های سینمایی معرفی کرد، آغاز شد. پس از مدتی آشنایی با این جوان به اصطلاح استاد! با پیشنهاد بی‌شرمانه وی برای ارتباط ....


s_200_150_16777215_00_images_mot_bi-hejab-01.jpg

 

به گزارش پایگاه خبری گرو ، در ماه‌های گذشته مراکزی زیرزمینی فعالیت خود را تحت عنوان آموزشگاه‌های تست صدا و گویندگی آغاز کرده‌اند. این مراکز به صورت غیرمجاز و سازمان‌یافته فعالیت می‌کنند و برنامه اصلی آنها اغفال جوانان در پوشش کلاس‌های گویندگی است.

این درحالی است که تا به امروز اقدامی جدی از سوی دستگاه انتظامی‌ و مراجع قضایی برای برخورد با این مراکز کلاهبرداری – که در موارد متعددی پا را از حیطه کلاهبرداری مالی فراتر گذاشته و وارد حوزه مفاسد اخلاقی می‌شوند – صورت نگرفته است! از سوی دیگر، به نظر می‌رسد راه‌های قانونی و سازمانی برای ورود جوانان علاقه‌مند به عرصه گویندگی و دوبله بسته است!

حتماً تا به حال دیده‌اید پس از اینکه خبرهای تازه‌ای درباره جذب گوینده و یا صداپیشه توسط یک مرکز هنری در رسانه‌های مختلف و به ویژه روزنامه‌ها منتشر می‌شود، چه جمعیت عظیمی‌ از جوانان برای وارد شدن به عرصه گویندگی یا دوبله پشت در‌های یک اداره یا مؤسسه هنری صف می‌کشند و به دنبال روزنه‌ای برای ورود به عرصه گویندگی و صداپیشگی هستند.

شما که مشتاق ورود به عرصه دوبله و گویندگی هستید، شما که صدای زیبا دارید و می‌خواهید از صدای خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، قبل از هرگونه اقدام برای مراجعه به مراکزی که به قول خودشان برای گویندگی تست صدا می‌گیرند، کمی‌ هوشیار باشید!

این روزها که بازار کسب و کار کساد است، سودجویان و کلاهبرداران هم ازاین موضوع به سود خود استفاده کرده‌اند و اشتیاق جوانان را برای وارد شدن به عرصه گویندگی دستمایه بازی‌های خطرناک خود قرارداده‌اند و چتر کلاهبرداری خود را این بار برای جوانان علاقه‌مند به حرفه صداپیشگی باز کرده‌اند.

درماه‌های گذشته استودیوها و و مراکزتست صدای زیرزمینی غیرمجاز فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. این مراکز بیشتر از آنکه به دنبال جذب گوینده برای دوبله فیلم باشند، نقطه هدف خود را به کارهای هرزه‌گری، رواج فساد اخلاقی و بی‌بند و باری‌هایی که سرانجامی‌ جز بدنامی‌ برای جوانان ندارد، متمرکز کرده‌اند.

جالب اینجاست که زیرزمینی بودن و تاریک بودن محیط، وجه مشترک تمامی‌ این مراکز تست صدا و گویندگی است و دختران و زنان جوان به عنوان مشتریان اصلی و گویندگان حرفه‌ای این استودیوها شناحته می‌شوند!

این مراکز در آگهی‌های تبلیغاتی خود که ‌متأسفانه به راحتی و بدون هیچ ضابطه‌ای در برخی روزنامه‌های کثیرالانتشار هم منتشر می‌شود، اعلام می‌کنند که دور تازه تست‌گیری برای آموزش گویندگی در مرکز گویندگی (... ) آغاز شده و متقاضیان برای تست صدا به نشانی مورد نظر مراجعه کنند.

*به همه چیز شبیه است الا استودیو!

«مهناز- ص» یکی از دخترانی است که به دلیل اطلاع نداشتن ازفعالیت چنین مراکزی تا لبه پرتگاه سقوط و بدنامی‌پیش رفته است. مهناز با بیان اینکه مدتی پیش، آگهی دوره‌های آموزش تست صدا و دوبله درسطح دانشگاه‌ها توزیع شد، می‌گوید: در این آگهی نوشته شده بود که برای دوبله فیلم‌های روز دنیا به دنبال صداهای جدید، ظریف و حرفه‌‌ای هستیم، تست صدا می‌گیریم، آموزش می‌دهیم و بعد به مراکز رسمی ‌معرفی می‌کنیم.

این دختر جوان، ادامه می دهد : پس از مراجعه به نشانی درج شده در گزارش متوجه شدم که این مرکز در زیرزمینی تاریک و نمور در یک خانه متروک قدیمی ‌در انتهای یک کوچه بن بست قرار دارد.

در آن زمان با توجه به آگهی شکیل این مرکز و توزیع آن در دانشگاه محل تحصیل هیچ تردیدی درباره غیر قانونی بودن این مرکز به خود راه ندادم و وارد مرکز شدم.

مهناز، می گوید: بعد از دو سه بار مراجعه و واریز مبلغ ۱۰۰هزار تومان به عنوان حق ثبت‌نام، تشکیل پوشه، دوره آموزشی و حق استاد، کلاس‌های گویندگی من با یک استاد جوان که خود را از صداپیشگان فیلم‌های سینمایی معرفی کرد، آغاز شد.

بنابر اظهارات این دختر جوان، بعد از گذشت چند هفته از مراجعه حضوری من و آشنایی با این جوان به اصطلاح استاد! با پیشنهاد بی‌شرمانه وی برای ارتباط و دوستی مواجه شدم. ؟!!! از این آن روز بود که برای همیشه علاقه خود به حرفه گویندگی را کنار گذاشتم.

*با آموزش زیرزمینی کسی دوبلور نمی‌شود

اما مجید حبیبی، مدیر دوبلاژ، گوینده و دوبلور با بیان اینکه این روزها افرادی هستند که از عشق دختران جوان و علاقه‌مند به هنر دوبلاژ و مشابهات آن همچون اجرا و صداپیشگی سوءاستفاده می‌کنند، می‌گوید: در مواردی لطمات جبران‌ناپذیری از کلاهبرداری‌های مالی تا سوء استفاده‌های جنسی به جوانان ساده دل و بی‌خبران از هیاهو و آشوب در این وادی بی‌قانون وارد می‌شود.

به تصریح حبیبی، این مراکز زیرزمینی، مدرسانی دارند که هیچ گونه تحصیل آکادمیک در دوبلاژ نداشته‌اند و تنها به شکلی تجربی که تازه آن هم بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد که فردی قابل، ‌این مسئولیت را عهده‌دار شود، یک مرکز آموزشی را راه‌اندازی کرده‌اند. در این آموزشگاه‌ها، مدرس کوچک‌ترین دانش و آگاهی راجع به اصول و علم دوبلاژ ندارد و آن را تدریس می‌کند.

بنابر اظهارات این دوبلور، جوانان باید به این موضوع واقف باشند که هنر دوبلاژ، موضوعی نیست که با یک قرص، تزریق و یا دوره‌های آموزشی در وجود کسی جا داده شود تا بدان وسیله بتوان مشکل را برطرفش کرد. هنر دوبله و گویندگی تنها استعداد ذاتی می‌خواهد و با مطالعه و کسب تجربه و با کوشش شخصی و خودخواسته محقق می‌شود نه با کلاس و آموزش و دوره‌های چند هفته‌ای زیرزمینی!

*با ۱۰۰ هزار تومان دستگاه تست صدا می‌خرند!

اما محمد ابراهیمی ‌کارشناس انتظامی، می افزاید: درحال حاضر از یک طرف دسترسی به دستگاه‌های ویژه تست صدا و راه‌اندازی یک استودیوی حرفه‌ای، آسان شده است و تنها با ۱۰۰ هزار تومان می‌توان در یک اتاق کوچک یک دک حرفه‌ای تست صدا راه‌اندازی کرد و با کمی ‌تزئین محیط و در و دیوار ساختمان، ذهن مخاطب را منحرف کرد و از سوی دیگر به دلیل نبود ساز و کار مشخص برای ورود جوانان علاقه‌مند به حرفه گویندگی در چند سال گذشته و بسته شدن راه‌های ورود جوانان به این حرفه، سودجویان هم راه مناسب خود را برای کلاهبرداری، کسب درآمد و برنامه‌های گروهی سازمان‌یافته از جمله دعوت هنرجویان به پارتی‌های شبانه پیدا کرده‌اند.

ابراهیمی ‌با بیان این مطلب می‌گوید: در حال حاضر حوزه دوبله فیلم‌های وارداتی در کشور روز به روزگسترش می‌یابد و مراکز زیر زمینی دوبله این فیلم‌ها به شکلی خطرناک و غیرمجاز رشد پیدا کرده و در سایه غفلت برخی مدیران رسانه ای دست‌های پنهان هم برای اخاذی به گسترش این بی‌اخلاقی دامن می‌زنند.

این کارشناس انتظامی ‌در پایان تأکید می‌کند که برخورد قضایی و انتظامی‌ آخرین راهکار موجود برای برخورد با متخلفان در این زمینه است. دستگاه انتظامی‌ نمی‌تواند در مقابل اشتیاق یک جوان جویای نام برای ورود به حرفه گویندگی مقابله کند و باید با برنامه‌ هدفمند شده و به بهترین شکل ممکن از استعداد‌های موجود استفاده شود.

دیدگاه شما