تازه های سایت

کد مطلب: 50230
4. تير 1401 - 8:48
ترومبوز خطرناک ترین مشکل برای پاها است که در صورت مشاهده علامت آن باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید بنابراین شناخت علائم ترومبوز بسیار ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی گرو، درد های ناگهانی؛ جزئی از زندگی است و با بالا رفتن سن شایع تر هم می شوند. بیشتر اوقات، آن ها فقط آزاردهنده هستند اما ممکن هم هست نشانه وضعیت جدی تر بوده و نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند. احتمالا می دانید که درد قفسه سینه مشکوک به حمله قلبی است؛ اما چیز ساده ای مثلِ درد پا حتی می تواند خطرناک تر باشد و باید حتما توسط پزشک معاینه و بررسی شود. در این قسمت از نمناک با ما همراه باشید تا ببینیم چرا درد پا تا این حد جدی است.

 

مراقب این حالت ها در پاهایتان باشید

اگر در پایتان احساس تورم، درد یا گرما کردید که با قرمزی پوست هم همراه بود، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. این وضعیت ممکن است نشانه ترومبوز ورید عمقی (DVT) یا یک لخته خون در پا باشد که خطرناک یا حتی کشنده است.

 

چرا ترومبوز خطرناک است؟

لخته ‌های خون ایجاد شده در رگ‌ های پاهای شما می توانند جریان خون در قسمت ‌های مختلف بدن را مسدود کنند. این لخته می ‌تواند به ریه‌ ها یا مغز رفته و باعث آمبولی ریوی و سکته شود. لخته‌ های خون بسیار خطرناک هستند، حتی در مواردی کشنده هم می باشد.

 

فاکتور های خطرناک برای ترومبوز

کارشناسان می گویند که اگر هر یک از این موارد در مورد شما صدق می کند و در پایتان ورم، درد یا گرما احساس می کنید، باید فورا به پزشک مراجعه نمایید :

در ۹۰ روز گذشته سفر کرده اید؛ یعنی یک پرواز یا رانندگی طولانی داشته اید.
دچار آسیب دیدگی متوسط تا شدید مثل افتادن، کبودی یا شکستگی استخوان شده اید.
اخیرا جراحی داشته اید.
 از دارو های هورمونی کنترل بارداری استفاده می کنید.
 اخیرا سرطان داشته اید.
درد قفسه سینه، تنگی نفس، غش یا سرفه خونی دارید.

 

چه طور از ترومبوز پیشگیری کنیم؟

بهترین راه برای پیشگیری از این مشکل؛ ورزشِ منظم، کنترل افزایش وزن و چاقی، ترک سیگار، حفظ فشار و کلسترول خون در محدوده سالم و پرهیز از نشستن به مدت طولانی است.

منبع:ایسکانیوز

دیدگاه شما