تازه های سایت

کد مطلب: 30977
9. خرداد 1396 - 7:45
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نهاوند از آغاز مرمت بقعه متبركه امامزاده بدیع‌الزمان شهرستان نهاوند خبر داد و گفت: این بنا متعلق به دوره قاجار است و از نظر شیوه معماری یکی از بناهای منحصر به فرد نهاوند به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری گرو، محسن جانجان از آغاز مرمت بقعه متبرکه امامزاده بدیع‌الزمان شهرستان نهاوند خبر داد و اظهار کرد: این بقعه در 16 کیلومتری جنوب شرقی نهاوند واقع شده که شامل ایوان، گنبد، چندین حجره با طاق هلالی است.

وی با بیان اینکه این بنا با پلان مستطیل دارای دو گلدسته زیبای آجری است، افزود: این بنای تاریخی یکی از بناهای تاریخی نهاوند است که در فهرست آثار ثبت ملی کشور نیز قرار گرفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نهاوند قدمت این بنا را متعلق به دوره قاجار دانست و گفت: این بنا از نظر شیوه معماری یکی از بناهای منحصر به فرد شهرستان نهاوند به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع، دو سال است که طرح مرمت و پیشنهاد اعتباری برای مرمت این بنا داده شده که مبلغی برای مرمت آن در سال 95 در نظر گرفته شد.

جانجان با بیان اینکه قرار شد ضمن مرمت جداره‌‌های خارجی بنا، خاک‌برداری اطراف بقعه انجام شود، تصریح کرد: ضمن اینکه مقرر شد بخشی از بنا که به خاطر رطوبت آسیب دیده بود، رطوبت‌زدایی شود.

وی اعتبار اولیه مرمت این بنا را 50 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: اعتباری نیز در سال 96 نیز برای آن پیش‌بینی شده است، هرچند کمک‌های اداره اوقاف، کمک‌های مردمی و هیأت امنای امامزاده نیز در این زمینه می‌تواند راهگشا بوده و شرایط و وضعیت این  را بقعه متبرکه را بهتر از گذشته کند.

وی اضافه کرد: هدف این است که در این پروژه هم مرمت جداره داخلی و هم مرمت جداره‌های خارجی به طور کامل، بام‌سازی بنا و در ادامه ساماندهی و محوطه‌سازی اطراف بقعه متبرکه در دستور کار قرار گیرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نهاوند خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه گردشگران در فصولی از سال از این بقعه متبرکه بازدید دارند و مردم شهرستان نیز بنا به اعتقادات خود به این امامزاده مراجعه می‌کنند، برای اینکه بتوان هم بنا را حفظ کرد و هم به گردشگران و زائران خدمات ارائه داد، ساماندهی این بقعه جزو برنامه قرار گرفته است.

وی به برنامه‌های مرمتی ابنیه تاریخی نهاوند در سال جاری اشاره کرد و یادآور شد: مرمت خانه شهید قدوسی، حمام حاج آقاتراب و غسالخانه قدیم نهاوند که موزه شهداست به علاوه بدنه‌های شهری و سایر بناها مانند مسجد جامع نیز در دستور کار است.

انتهای پیام/

478625

دیدگاه‌ها

کشف معبدلائودیسه لطفا.

دیدگاه شما

شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد
پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام