تازه های سایت

کد مطلب: 30947
7. خرداد 1396 - 16:03
جانشین فرمانده سپاه ناحیه نهاوند گفت: طرح «محله پاک» سال ۹۵ در مناطق آلوده به مواد مخدر شهرستان نهاوند اجرا شده است و امسال نیز ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات سپاه ناحیه نهاوند برای اجرای این طرح اختصاص پیدا کرد.

به گزارش پایگاه خبری گرو، حمید پور مهدی گفت: طرح « محله پاک» در مناطقی که بیشترین آلودگی به مواد مخدر را دارند اجرا شده است و این طرح در راستای شناسایی و مبارزه با قاچاقیان عمده، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان مواد مخدر با استفاده از ظرفیت‌های این مناطق است.

وی تصریح کرد: یکی از معضلات و آسیب‌های اجتماعی که امروزه هم بحث فرهنگ و هم بحث امنیت اجتماعی را با فشار و تنش مواجهه کرده است بحث اعتیاد و مواد مخدر است.

پورمهدی افزود: متأسفانه امروزه مواد مخدر خیلی آسان در دسترس نوجوانان و جوانان ما قرار گرفته است و البته بحث مبارزه و مقابله با مواد مخدر و اعتیاد یک بحث چند وجهی است و نیاز به موارد مختلفی دارد.

وی تأکید کرد: بحث مبارزه با مواد مخدر در صورتی که به صورت پیگیر و دامنه دار باشد و در این زمینه فرهنگ سازی لازم انجام شود نتیجه خواهد داشت و تلاش هایی که در این زمینه انجام شده است باید به نوعی هماهنگ با هم باشند تا نتیجه مثبت و بهتری داشته باشند.

پورمهدی بیان کرد: برای اجرای طرح «محله پاک» ما یک بررسی در سطح شهرستان نهاوند انجام داده ایم و طبق این بررسی مناطقی را که بیشترین آلودگی به مواد مخدر را در سطح شهر و روستا داشتند را شناسایی کردیم و طبق بررسی های صورت گرفته منطقه پای قلعه، دوخوهران و شیخ منصور به عنوان آلوده ترین مناطق شهرستان شناسایی شدند و طرح «محله پاک» را در این مناطق اجرا می‌شود.

وی عنوان کرد: در بهمن ماه سال گذشته این طرح در سه منطقه از شهر نهاوند آغاز شد و 400 میلیون ریال برای اجرای این طرح هزینه شد.

جانشین فرمانده سپاه ناحیه نهاوند اظهار داشت: از آغاز شروع این طرح تاکنون 25 نفر معتاد در این مناطق شناسایی و به کمپ‌های ترک اعتیاد معرفی شدند که به این افراد کارت شناسایی و بنا به نیازشان به آن‌ها و خانواده‌هایشان خدماتی از قبیل کلاس‌های آموزشی و پیشگیری از اعتیاد، خدمات پزشکی و کمک‌های نقدی و کالایی و غیره ارائه می‌شود.

پورمهدی تصریح کرد: از هنگامی که این طرح در این محله‌ها آغاز شده است مردم این مناطق استقبال خوبی از این طرح داشته‌اند ولی متأسفانه ما امکانات محدودی داریم و اداراتی مانند شبکه بهداشت، بهزیستی و غیره که باید با ما همکاری داشته باشند، همکاری لازم را ندارند.

وی تأکید کرد: در اجرای طرح محله پاک افرادی را به عنوان رابط در محلات معرفی کرده‌ایم و همچنین افراد معتادی که در این محلات شناسایی و به کمپ‌ها معرفی شده‌اند بعد از پاک شدن این افراد را رصد می‌کنیم تا هنگامی که این افراد به زندگی عادی برگردند.

پورمهدی افزود: در بحث مقابله با آسیب‌های اجتماعی بحث مواد مخدر یک مغوله حساس و مهم است که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد چرا که ریشه بسیاری از معضلات اجتماعی در بحث مواد مخدر قرار دارد و در این زمینه باید بیشتر به سمت پیشگیری و آموزش برویم.

جانشین فرمانده سپاه ناحیه نهاوند بیان داشت: با همکاری ناجا فروشندگان اصلی، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان مواد مخدر در این محلات و همچنین معتمدین، افراد برجسته و ظرفیت های این مناطق را شناسایی کردیم.

پورمهدی عنوان کرد: این محلات دارای ظرفیت‌های زیادی از قبیل مساجد، امام زاده، مدرسه، افراد برجسته هستند که با برنامه‌ریزی و استفاده از این ظرفیت‌ها می‌توانیم طرح «محله پاک» را در این مناطق اجرا کنیم.

وی اظهار داشت: در اجرای طرح محله پاک با قاچاقچیان عمده، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان مواد مخدر که شناسایی شده اند قطعا برخورد قضایی صورت خواهد گرفت.

جانشین فرمانده سپاه ناحیه نهاوند در ادامه به برنامه های طرح «محله پاک» اشاره کرد و گفت: در این طرح برنامه‌های مختلفی از جمله نصب بنر، توزیع بروشور، فیلم های آموزشی، برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی برای اقشار مختلف در مورد سبک زندگی و مهارت‌های زندگی در مقابله با اعتیاد، ایجاد کانال محله پاک در فضای مجازی و بحث معنویت افزایی از طریق فعال سازی مساجد و امام زاده‌های این مناطق برگزار می‌شود.

پورمهدی تصریح کرد: بحث ارشادی برای معتادان پرخطر، ایجاد پایگاه‌های مشاوره‌ای و معرفی آنها برای مراجعه افراد، برگزاری مسابقات علمی، فرهنگی و هنری برای ایجاد شور و نشاط در این مناطق، ایجاد بخش‌های علمی، تحقیقاتی و نظر سنجی از طریق توزیع پرسشنامه به صورت هر دو ماه یکبار در مورد اثر بخشی این طرح از جمله برنامه‌هایی است که در این طرح اجرا می‌شوند.

وی افزود: بحث مهارت افزایی و ایجاد اشتغال برای بهبود یافتگان اعتیاد از جمله مباحث مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و از ظرفیت‌های فنی و حرفه‌ای در این بخش استفاده کنیم و این بحث نیز در این طرح اجرا می‌شود.

جانشین فرمانده سپاه ناحیه نهاوند بیان کرد: برای اجرای این طرح به هماهنگی و همکاری همه مسئولان و ارتباط فکری همه کسانی که در این زمینه تجربیاتی دارند نیاز داریم تا ان شاءالله بتوانیم به نتیجه مثبتی در اجرای این طرح برسیم./ تسنیم

انتهای پیام/

478625

دیدگاه شما

پایگاه خبری آوای فامنین
کانال پایگاه خبری گرو در تلگرام
شبکه اطلاع رسانی دانا
پیش بینی آب و هوای نهاوند
پایگاه اطلاع رسانی بانوان همدان
پایگاه اطلاع رسانی ورزش همدان
پایگاه خبری بهارانه شهرستان بهار
سایت خبری جهاد پرس
پایگاه خبری آوای سید جمال اسد آباد